PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na prace modernizacyjne na linii kolejowej Września – Gniezno, o wartości 43,6 mln zł. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. PLK informują, że celem inwestycji jest przygotowanie tras i dobrej obsługi pasażerów w relacjach między Jarocinem, Wrześnią i Gnieznem. 

- Każda inwestycja kolejowa o charakterze modernizacyjnym czy rewitalizacyjnym jest istotna z punktu widzenia rozwoju infrastruktury w Wielkopolsce. Zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu to najlepsza wizytówka dla polskich kolei. Warto pamiętać także o tym, że sprawnie działająca sieć kolejowa w naszej części kraju to równocześnie większa mobilność pasażerów i dodatkowy atut w kontekście rozwoju gospodarczego – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

PKP PLK wskazują, że przebudowane zostaną stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, wyższych peronów. Ponadto w ramach inwestycji, zaplanowano umieszczenie na stacjach nowych wiat, ławek oraz gablot i tablic informacyjnych. Dodatkowo perony zyskają nową nawierzchnię oraz lepsze oświetlenie.

- Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa oznacza przygotowanie dobrej oferty dla podróżnych na trasie Gniezno – Września, a także w kierunku Jarocina. To kolejny ważny projekt dla Wielkopolski. Podobne efekty będą z realizacji innych zadań Krajowego Programu Kolejowego. Dla Wielkopolski przewidziano w nim projekty o wartości 5 miliardów złotych – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Resort wskazuje w komunikacie, że modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Inwestycja zakłada wymianę toru na długości ponad 23 km. Dzięki wykonanym pracom, pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h. Ponadto zwiększy się przepustowość trasy.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A./ Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów