Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Leroy-Merlin Inwestycje. Należy ona do grupy kapitałowej ADEO, która kontrolowana jest przez holding finansowy „Stowarzyszenie rodzina Mulliez”, specjalizujący się w sprzedaży m.in. materiałów i artykułów do domu i ogrodu. Na terytorium Polski holding oraz członkowie tego stowarzyszenia prowadzą działalność za pośrednictwem m.in. marketów Leroy-Merlin, Bricoman, Auchan i Decathlon.

Decyzją Prezesa Urzędy spółka będzie mogła przejąć sklepy wielkopowierzchniowe Conforama, które oferują artykuły dekoracyjne i zagospodarowania wnętrz. Zdaniem urzędników, koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do Prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Zdaniem ekspertów rynek materiałów budowlanych i dekoracyjnych jest bardzo podatny na ograniczenia konkurencji. Ruchy konsolidacyjne należy dokładnie analizować, ponieważ mogą spowodować wzrost cen poszczególnych materiałów budowlanych. W sytuacji fuzji lub przejęcia wzrasta również ryzyko zmowy cenowej. Tylko w kwietniu tego roku, prezes UOKiK uznał, że spółki Castorama i ICI zawarły niedozwolone porozumienie ustalając cenę sprzedaży farb i lakierów. Na przedsiębiorców zostały nałożone kary przekraczające 45 mln złotych. Zakazana praktyka trwała od 2004 roku.

W 2006 roku karą w łącznej wysokości 110 mln zł ukarany został Polifarb Cieszyn Wrocław, a także właściciele siedmiu marketów budowlanych za wspólne ustalanie cen na oferowane produkty. Ponadto obecnie Prezes Urzędu prowadzi kilka postępowań antymonopolowych. O zawarcie niedozwolonego porozumienia podejrzani są nadal m.in. Akzo Nobel Coatings z Castoramą, Leroy Merlin, OBI, Praktikerem i Przedsiębiorstwem Handlowym Chemia oraz Tikkurila z Castoramą i Praktikerem.

W styczniu 2008 roku UOKiK rozpoczął postępowanie przeciwko warszawskiemu producentowi materiałów budowlanych Xella Polska i dziesięciu dystrybutorom, których podejrzewa o zmowę cenową. UOKiK zapowiedział, że sprawdzi, czy firmy nie stosowały niedozwolonej formy współpracy. Z informacji, którymi dysponuje Urząd, wynika, że w umowach między wspomnianymi przedsiębiorstwami znalazły się postanowienia zakazujące stosowania cen odsprzedaży ściennych materiałów budowlanych niższych od cen zakupu u producenta. Takie porozumienie ograniczałoby konkurencję. Na udowodnienie winy przedsiębiorców UOKiK ma pięć miesięcy. Termin mija za kilka dni. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Prezes Urzędu może nałożyć na nich karę finansową sięgającą 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

O udział w porozumieniu urząd podejrzewa, oprócz Xella Polska, także firmy: Bist z Warszawy, Hadex z Jastrzębia-Zdroju, Gen-Bud z Warszawy, Polskie Składy Budowlane z Wełcza, Materiały Budowlane Wesołek z Chociczy, Peamco z Leszna, PHUiB Sambud II z Ostrołęki, PPHU Tęcza Hurtownia Artykułów Budowlanych z Koszalina, Matex ZMP z Wolsztyna i Saint-Gobain Dystrybucja Budowlana z Wrocławia.