Odpowiedź


Zgodnie z treścią § 63 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t., wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.



Rozwiązanie proponowane w treści zadanego pytania wydaje się niewystarczające. Przepis formułuję bowiem 2 podstawowe wymagania dla wejść do budynków i pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi:
1) Ochrona przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza;
2) Zastosowanie w celu realizacji ad. 1 przedsionka lub kurtyny powietrznej lub innego rozwiązania zastępczego nie utrudniającego ruchu.


Zastosowanie kurtyny z tkaniny nie jest rozwiązaniem, które jest w stanie chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza, chyba, że jest to tkanina o parametrach specjalnie w takim celu przewidzianych. Jednocześnie pamiętać należy, że tkanina – co do zasady – materiał nietransparentny – może powodować utrudnienia w komunikacji. Osoby wchodzące i wychodzące z budynku nie są bowiem w stanie zobaczyć się wzajemnie aż do momentu przesunięcia kotary, co może okazać się w praktyce niebezpieczne. W powyższym kontekście uznać należy proponowane rozwiązanie jako niespełniające warunków wskazanych w r.w.t.