Okres stabilizacji przyniósł niepewność na rynku i skłonił ekspertów redNet Property Group do wyszukania najlepszych nisz inwestycyjnych. Eksperci opracowali now produkt - Certyfikat redNet Consulting, który powstał w celu uniknięcia nadużyć związanych z nieprecyzyjną definicją apartamentu. Jakie zatem zasady, zdaniem konsultantów, odgrywają kluczową rolę w zakwalifikowaniu danej oferty do segmentu luksusowych apartamentów?

Okres stabilizacji przyniósł niepewność na rynku i skłonił ekspertów redNet Property Group do wyszukania najlepszych nisz inwestycyjnych. Eksperci opracowali now produkt - Certyfikat redNet Consulting, który powstał w celu uniknięcia nadużyć związanych z nieprecyzyjną definicją apartamentu. Analitycy redNet Consulting wraz ze światowej klasy specjalistami podjęli się stworzenia definicji. Mieszkania, które spełniają warunki tej definicji mogą być z całą pewnością nazwane apartamentami i w związku z tym mogą otrzymać Certyfikat redNet Consulting. Będzie on gwarantem dającym nabywcy pewność otrzymania wysokiej jakości, a deweloperowi - podniesienie prestiżu inwestycji. Każdy deweloper może otrzymać taki Certyfikat, jeśli posiada w swojej ofercie mieszkania spełniające standardy określone w definicji. Dokument ten wydawany jest dla konkretnych mieszkań znajdujących się w inwestycji a nie dla całej inwestycji. Wszystkie mieszkania spełniające warunki zostają w nim wymienione. Załączona zostaje definicja apartamentu zgodnie z którą dokonywana jest analiza mieszkań.

Jakie zatem zasady, zdaniem konsultantów, odgrywają kluczową rolę w zakwalifikowaniu danej oferty do segmentu luksusowych apartamentów? I tak, jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinien spełniać lokal mieszkalny, aby mógł zostać nazwany apartamentem jest jego odpowiedni rozkład. W apartamencie powinny się znaleźć co najmniej następujące pomieszczenia: kuchnia, salon (lub salon połączony z kuchnią), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, gabinet/pokój gościnny/druga sypialnia, łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Konieczność zaprojektowania wygodnych, ustawnych pomieszczeń oraz ich odpowiedni rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność), pozwala na określenie minimalnej powierzchni luksusowego lokalu na poziomie około 100 m2. W szczególnych przypadkach analitycy mogą dopuścić uznanie za apartament mieszkania o nieco mniejszej powierzchni, np. 95 m2, pod warunkiem jednak, że jego funkcjonalność oraz pozostałe kryteria pozostaną zachowane. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50- czy nawet 30-metrowych mieszkań, jest już wyraźnym nadużyciem.

Istnieją również liczne wymagania, jakie powinien spełniać budynek, aby znajdujące się w nim mieszkania mogły zasługiwać na miano prawdziwych apartamentów. Wśród najważniejszych aspektów wymienić należy: występowanie w budynku windy (również w przypadkach, gdy nie jest ona wymagana przepisami prawa), garaż podziemny, ochrona, recepcja w budynku lub na osiedlu, wysoki standard wykończenia oraz bliskość infrastruktury usługowej.

Poza zapewnieniem odpowiedniego standardu budynku apartamentowego, istnieją również pewne wymagania, które powinny zostać spełnione przez konkretny lokal mieszkalny, aby mógł zostać uznany za luksusowy apartament. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: wysoki standard wykończenia, instalację klimatyzacyjną, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, minimalną wysokość na poziomie 2,9 m oraz zabezpieczenie przed hałasem.

Ostatnio certyfikaty RedNet otrzymały wybrane lokale w inwestycji Apartamenty Radziwiłłowska firmy Domy Polskie Sp. z o.o. w Krakowie.