Opłatom podlega:
- wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, np. emisja spalin samochodów, kotłów i pieców o określonej mocy,
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
- składowanie odpadów,
- pobór wód z ujęć własnych na potrzeby prowadzonej działalności.

Do wnoszenia opłat środowiskowych zobowiązane są podmioty korzystające ze środowiska:
- przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorcami np. fundacje, stowarzyszenia itp.,
- osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, korzystająca ze środowiska w zakresie wymagającym pozwolenia, np.: ogrzewanie szklarni kotłownią na węgiel kamienny o łącznej nominalnej mocy powyżej 5 MWt, wprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego lub rolnego do wód lub do ziemi w ilości większej niż 5 m3/d, pobór wody podziemnej do nawadniania gruntów lub upraw za pomocą deszczowni, pobór wody podziemnej lub powierzchniowej na potrzeby gospodarstwa domowego lub rolnego w ilości większej niż 5 m3/d, itp.

Podmioty korzystające ze środowiska, w okresach półrocznych, we własnym zakresie ustalają wysokość opłat na podstawie obowiązujących stawek i wnoszą opłaty na rachunek właściwego Urzędu Marszałkowskiego, jednocześnie przedkładają marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane, wykorzystane do ustalenia wysokości opłat.

Podmiot korzystający ze środowiska jest zwolniony z opłat w przypadku, gdy wyliczona opłata za półrocze nie przekracza 400 zł. Zwolnienie z opłat nie zwalnia jednak z obowiązku składania sprawozdań do Urzędu Marszałkowskiego.

Jeżeli podmiot korzystający ze środowiska nie przedłoży wykazu lub zamieści w wykazie dane nasuwające zastrzeżenia, marszałek województwa wymierzy opłatę, w drodze decyzji, na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli.

Źródło: www.wfosigw-gda.pl