Minister mówiła o tym w piątek w Legnicy podczas spotkania z przedsiębiorcami z cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany".
Przypomniała, że w czwartek do konsultacji został wysłany projekt ustawy o zatorach płatniczych. - Jak wykazały badania prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczość, zatory płatnicze to podstawowa przyczyna niedogodności rozwojowych małych i średnich firm w Polsce - mówiła. Jak poinformowała, nowe regulacje mają wprowadzić obligatoryjne skrócenie terminów płatności do 30 dni dla administracji, z wyłączenie służby zdrowia, i do 60 dni dla dużych podmiotów względem małych. Nowe regulacje przewidują też wprowadzenia tzw. ulgi na złe długi. - Przedsiębiorca będzie płacił podatek dopiero wtedy, kiedy dostanie zapłatę za dostarczony towar lub usługę - wyjaśniła.

Więcej: Ustawa nakaże regulowanie faktur w dwa miesiące >>

Minister mówiła też o drugeij regulacji, jaką ma być przygotowywana przez jej resort nowe prawo zamówić publicznych. - Po stronie sektora publicznego mamy dziś zasoby finansowe, które mogą sprawić, że małe przedsiębiorstwa staną się średnimi, a średnie - dużymi - powiedziała minister. Dodała, że prace nad nowym prawem zamówień publicznych powinny się zakończyć na przełomie października i listopada.

Sprawdź: Konstytucja biznesu - nowe prawo dla przedsiębiorców>>

Jak podkreślała minister, nowe rozwiązania mają służyć uproszczeniu procedur. - Chcemy, by Urząd Zamówień Publicznych nie był tylko arbitrem, ale by pomagał zamawiającym i przystępującym do postępowania przetargowego - mówiła. Według Jadwigi Emilewicz,  nowe regulacje mają też sprawić, by pewne pula środków z zamówień publicznych była zarezerwowane dla małych i średnich przedsiębiorstw.