LEX Flex Wsparcie prawne i nowoczesny czat AI w elastycznej,
miesięcznej formule
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Kierownik budowy powinien być obecny na odbiorze końcowym

Odbiór końcowy nie powinien odbyć się bez obecności kierownika budowy, którego ustawowym obowiązkiem jest uczestniczenie w tego rodzaju czynnościach.Pytanie pochodzi zprogramu Serwis Budowlany.


Wykonawca robót wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego zrealizował inwestycję i złożył do inwestora pismo o gotowości odbiorowej. Zgodnie z treścią umowy inwestor zwoła i przystąpi do odbioru końcowego w ciągu 7 dni od daty złożenia ww. zawiadomienia o gotowości do odbioru, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru terminu zakończenia robót w dzienniku budowy, dostarczeniu przez wykonawcę wypełnionego, kompletnego dziennika budowy oraz złożeniu wszystkich wymaganych do odbioru dokumentów. Z czynności odbioru końcowego spisany ma zostać protokół końcowy odbioru robót zawierający wszelkie ustalenia dokonane w toku odbioru, jak też terminy wyznaczone na usunięcie stwierdzonych wad w przedmiocie odbioru.


Czy w trakcie odbioru końcowego powinni być obecni wszyscy uczestnicy procesu budowlanego?

Czy odbiór końcowy może odbyć się bez obecności kierownika budowy?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie wykonania i odbioru robót budowlanych. W procesie odbioru obecny powinien być zatem inwestor lub jego odpowiednio umocowany przedstawiciel (co wynikać może z pełnomocnictwa lub zawartej umowy).

Z kolei zgodnie z treścią art. 22 pkt 9 pr. bud. do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy m.in. zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2 pr. bud. Odbiór końcowy nie powinien zatem odbyć się bez obecności kierownika budowy, którego ustawowym obowiązkiem jest uczestniczenie w tego rodzaju czynnościach.

Obowiązek uczestniczenia w czynnościach odbioru należy również do inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli ten został ustanowiony (art. 25 pkt 4 pr. bud.).

Oczywiście w ramach zawartej umowy o wykonanie robót budowlanych strony mogą ustanowić inne, uzupełniające mechanizmy odbioru i osób zaangażowanych w tym procesie.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .



Polecamy książki biznesowe