Wykonawca robót wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego zrealizował inwestycję i złożył do inwestora pismo o gotowości odbiorowej. Zgodnie z treścią umowy inwestor zwoła i przystąpi do odbioru końcowego w ciągu 7 dni od daty złożenia ww. zawiadomienia o gotowości do odbioru, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru terminu zakończenia robót w dzienniku budowy, dostarczeniu przez wykonawcę wypełnionego, kompletnego dziennika budowy oraz złożeniu wszystkich wymaganych do odbioru dokumentów. Z czynności odbioru końcowego spisany ma zostać protokół końcowy odbioru robót zawierający wszelkie ustalenia dokonane w toku odbioru, jak też terminy wyznaczone na usunięcie stwierdzonych wad w przedmiocie odbioru.


Czy w trakcie odbioru końcowego powinni być obecni wszyscy uczestnicy procesu budowlanego?

Czy odbiór końcowy może odbyć się bez obecności kierownika budowy?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie wykonania i odbioru robót budowlanych. W procesie odbioru obecny powinien być zatem inwestor lub jego odpowiednio umocowany przedstawiciel (co wynikać może z pełnomocnictwa lub zawartej umowy).
 

Z kolei zgodnie z treścią art. 22 pkt 9 pr. bud. do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy m.in. zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2 pr. bud. Odbiór końcowy nie powinien zatem odbyć się bez obecności kierownika budowy, którego ustawowym obowiązkiem jest uczestniczenie w tego rodzaju czynnościach.
 

Obowiązek uczestniczenia w czynnościach odbioru należy również do inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli ten został ustanowiony (art. 25 pkt 4 pr. bud.).

Oczywiście w ramach zawartej umowy o wykonanie robót budowlanych strony mogą ustanowić inne, uzupełniające mechanizmy odbioru i osób zaangażowanych w tym procesie.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .