Nowe kryteria EU Ecolabel dotyczą 6 kategorii szeroko stosowanych środków czystości, czyli środków do prania, do zmywarek, płynów do mycia naczyń oraz do zmywania powierzchni (np. do mycia okien lub blatów), a także detergentów wykorzystywanych do prania lub zmywania na skalę przemysłową. Aby otrzymać unijny certyfikat ekologiczny środki te będą musiały być całkowicie pozbawione mikrocząsteczek plastiku.

Mikroplastiki są często wykorzystywane w produkcji kosmetyków lub środków czystości np. w postaci granulatów, ich celem jest m.in. poprawa czyszczącego działania produktów. Obecne są powszechnie np. w pastach do zębów czy żelach pod prysznic. Jak jednak od lat alarmują naukowcy mikroplastik trafia później do środowiska, także do mórz i oceanów, m.in. za pośrednictwem ścieków.

„EU Ecolabel to ekologiczne oznakowanie, do którego obywatele UE mają pełne zaufanie. Przez ponad 25 lat stworzyliśmy wysokie i nowoczesne standardy. Nowe kryteria EU Ecolabel dla środków czystości pozbawionych mikroplastików pomogą lepiej chronić nasze morza i oceany, a także generować mniej odpadów i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery” – powiedział komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

Ponadto starający się o certyfikat dla swoich artykułów producenci będą musieli spełnić bardziej wyśrubowane wymogi dotyczące plastikowych opakowań produktów.

EU Ecolabel powstało 25 lat temu. To inicjatywa dobrowolna, która ma zachęcić przedsiębiorców w UE do produkowania wyrobów bądź oferowania usług bardziej przyjaznych dla środowiska. Europejska etykieta ekologiczna gwarantuje, że dany produkt spełnia wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne. Oznakowanie honorowane jest we wszystkich krajach Wspólnoty. Producenci starający się o unijny certyfikat muszą udowodnić, że ich produkty spełniają wyśrubowane wymagania - nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i są bezpieczne w użytkowaniu. Unijna etykieta ekologiczna ma pomóc konsumentom i firmom w świadomym wyborze bardziej ekologicznych produktów, bez uszczerbku dla ich jakości.

„EU Ecolabel wspiera nasze dążenie do przekształcania europejskiej gospodarki w gospodarkę o obiegu zamkniętym (tzw. circular economy - PAP), ponieważ promuje zarówno zrównoważoną produkcję, jak i zrównoważoną konsumpcję” – mówił Vella.

W Polsce prawo do oznaczania swoich produktów europejskim znakiem ekologicznym ma już kilkanaście firm, w tym m.in. spółka Oktima za czyścik do rdzy i kamienia, firma Gold Drop za ekologiczny płyn do zmywania naczyń czy Ferro za serię baterii łazienkowych. Przyznawaniem certyfikatów zajmuje się Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Przedsiębiorcy, którzy uzyskają certyfikat dla konkretnych wyrobów, mają prawo oznaczać je charakterystycznym znakiem z logo Ecolabel.

Od momentu wejścia w życie nowe kryteria EU Ecolabel będą ważne przez sześć lat. Firmy posiadające już certyfikat będą miało 12 do 18 miesięcy na zaadaptowanie swoich produktów do nowych wymagań.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)