Bez względu na to, czy jesteś osobą prywatną, przedsiębiorcą, reprezentantem organizacji lub instytucji publicznej możesz przyłączyć się do debaty. Do 23 marca każdy zainteresowany sprawą może przesłać swoją opinię, komentarz a także swoje pytania do Komisji Europejskiej. Konsultacje odbywają się online i aby wziąć w nich udział wystarczy uzupełnić i odesłać formularz.

Zmiany nie będą łatwe, dlatego jak najwięcej obywateli, szczególnie tych z nas, którzy na co dzień aktywnie działają w branży budowlanej i ochrony środowiska, powinno włączyć się do dyskusji. Swoje opinie możecie przekazać bezpośrednio nam – zostawiając je w komentarzach na stronach społecznościowych Prawa Inżyniera w serwisach Facebook i Google+. Najciekawsze z nich nasza redakcja przekaże do Komisji Europejskiej i nagrodzi ciekawymi publikacjami z oferty Wolters Kluwer Polska przygotowanymi z myślą o inżynierach ochrony środowiska.

Warto zapoznać się z tą tematyką, szczególnie, że jak zapowiada Marcin Korolec, szef resortu środowiska nasza ustawa łupkowa zostanie przedstawiona do konsultacji społecznych jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Część proponowanych przez resort przepisów ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie odwiertów. Minister zapewnia jednak, że zachowane zostaną przy tym podstawowe standardy ochrony przyrody. Eksploatacja złóż będzie wymagała budowy wielu kilometrów nowych sieci gazowych. Ten rodzaj energii najbardziej opłaca się transportować rurociągami. Zgodnie z już przyjętymi założeniami do ustawy obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od spółek branży wydobywczej wyniosą ok. 40 proc. ich zysków brutto. Ma zostać wprowadzony podatek od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Rząd chce wprowadzić także specjalny podatek węglowodorowy wynoszący 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami.

Według UK Energy Research Centre (UKERC) przełożenie amerykańskiego boomu łupkowego na europejski grunt nie będzie łatwym zadaniem. „Choć dopiero od pięciu lat gaz łupkowy jest na ustach całego świata, to jest to efektem ponad 20 lat rozwoju technologicznego, rozpoznania złóż oraz zarządzania projektami. Byłoby naiwnym twierdzenie, że proces ten uda się w niezmienionym kształcie przenieść na grunt europejski. Zbyt wiele różnic dzieli oba kontynenty.” – uważa Joseph Dutton, ekspert UKERC z Uniwersytetu Leicester.