Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Planuje się wykonanie drogi wraz z odwodnienie poprzez wykonanie odcinkami kanalizacji deszczowej zamkniętej (odwodnienie poprzez wykonanie wpustów połączonych z głównym przewodem kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem do rowu otwartego trawiastego).

Występują też odcinki drogi, z których woda bezpośrednio poprzez wpust uliczny odpływa rurą plastikową (kilkanaście sztuk osobnych przykanalików zakończonych wylotami w rowie) w kierunku rowu trawiastego. Rura plastikowa zakończona jest wylotem bezpośrednio w skarpie tego rowu (według autora opracowania są to przykanaliki zakończone wylotami).

Czy w związku z powyższym każdy taki przykanalik kończący się wylotem w rowie trawiastym należy traktować jako urządzenie wodne - wylot ścieków służący do odprowadzania ścieków do urządzenia (rowu przydrożnego zlokalizowanego w pasie tej drogi)?


Odpowiedź:

Każdy przykanalik kończący się wylotem w rowie trawiastym jest urządzeniem wodnym, na wykonanie którego wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, jednakże przyjmując, że odwodnienie drogi jest jednym rodzajem korzystania z wód, które będzie realizowane poprzez odprowadzenie wód określoną ilością wylotów, każdy odcinek drogi powinien być traktowany jako całość regulowana jednym pozwoleniem wodnoprawnym z wyszczególnieniem lokalizacji wszystkich wylotów.


Uzasadnienie:

W rozumieniu przepisów art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) urządzeniami wodnymi są wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych oraz wyloty urządzeń służące do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych. W świetle tak jednoznacznego zapisu w ustawie każdy wylot należy traktować jak urządzenie wodne.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.