Rada Ministrów nieoczekiwanie zmieniła w poniedziałek 22 lutego br. rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przede wszystkim zmieniła zasady kwarantanny dla uczniów i studentów, dla osób zaszczepionych - kwarantanna nie obejmuje tych, którzy przyjęli preparat dopuszczony do obrotu w UE, a zatem jedynie Pfizera, Moderny i AstraZeneca, odmroziła rehabilitację stacjonarną, ale nie tylko.  Nowelizacja z 22 lutego doprecyzowała też zasady funkcjonowania kasyn.

Kasyna i obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (PKD 92.00.Z) mogą działać warunkowo od 12 do 28 lutego 2021 r.  Z tym, że może w nich przebywać 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna trzeba umieścić informację o limicie osób, a właściciel jest zobowiązany do podjęcia środków zapewniających jego przestrzeganie.

Czytaj również: Jest rozporządzenie w sprawie obostrzeń. Otwarte hotele, stoki, sauny i solaria >>

W nowelizacji dodano wymóg, że działalność kasyn  jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków. Pod takim warunkiem działają też kina, teatry. Nadal jednak rozporządzenie nie mówi wprost, że kasyna mają zapewnić, aby goście realizowali nakaz zakrywania ust i nosa. Zatem w kasynach obsługa ma zapewnić, by goście nie jedli, ale nie musi już dopilnować, by nosili maseczkę.