Dlatego karty przekazania sporządza się dla każdego posiadacza przejmującego odpady.
Jeżeli któryś z posiadaczy nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji, to art. 69 ust. 4 ustawy o odpadach dopuszcza niesporządzanie w ogóle karty przekazania odpadów.
Przepis art. 69 ust. 5 ustawy o odpadach pozwala na sporządzenie zbiorczej karty przekazania odpadów w odniesieniu do odpadów danego rodzaju, jeżeli zachodzą jednocześnie trzy przesłanki:
1) odpady przekazywane są łącznie w okresie miesiąca kalendarzowego,
2) odpady transportuje ten sam transportujący,
3) ten transportujący świadczy usługę temu samemu posiadaczowi.
Wówczas zbiorczą kartę przekazania odpadów sporządza się niezwłocznie (tj. bez nieuzasadnionej zwłoki) po zakończeniu miesiąca, w którym odbywało się przekazywanie odpadów.
Więcej na temat zasad postępowania z odpadami znajdziesz w książce Wojciecha Radeckiego „Ustawa o odpadach. Komentarz”.
Publikacja „Ustawa o odpadach. Komentarz” jest pierwszym na rynku wydawniczym komentarzem do nowej ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach określającej obowiązki wytwórców odpadów, posiadaczy odpadów gospodarujących nimi, sprzedawców i pośredników w obrocie, a także organów administracji publicznej. Regulacja wprowadza nowe definicje oraz wskazuje zasady dokonywania klasyfikacji odpadów i postępowania z nimi, jak również szereg nowych rozwiązań prawnych, w tym przede wszystkim podkreślających konieczność zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ułatwiających ich ponowne wykorzystanie.
Karta przekazania odpadów podstawowym dokumentem w gospodarce odpadami
Ustawodawca uznaje kartę przekazania odpadów za podstawowy dokument związany z odpadami. Każdy kolejny posiadacz odpadów ma swoją kartę przekazania odpadów i przejmując odpady, poświadcza przejęcie na karcie swojego poprzednika.