Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z sekretarzem generalnym Ban Ki-moonem zaznaczył, że Polska ma zamiar ratyfikować porozumienie paryskie do końca 2016 roku.

Porozumienie paryskie zacznie obowiązywać dopiero, gdy zostanie ratyfikowane przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za minimum 55 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Do grona 29 państw emitujących 40 proc. gazów (w tym Chin i USA), które przekazały już dokumenty, wczoraj dołączyło 31 krajów, w tym m.in. Albania, Argentyna, Białoruś, Bangladesz, Brazylia, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Senegal, Maroko. Łącznie już 60 krajów dokonało ratyfikacji porozumienia, zatem pierwszy z wymienionych warunków został spełniony.

Pozostaje zrealizować jedynie drugi wymóg. Wystarczy, aby państwa odpowiedzialne za 7,5 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych przekazały dokumenty ratyfikacyjne, aby porozumienie paryskie weszło w życie. Sekretarz generalny Ban Ki-moon jest przekonany, że może to nastąpić jeszcze przed szczytem klimatycznym w Marakeszu (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br.

Wiele państw zadeklarowało ratyfikowanie porozumienia paryskiego do końca 2016 roku. Należą do nich: Austria, Australia, Bułgaria, Francja, Kambodża, Kanada, Kazachstan, Korea Południowa, Kostaryka, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Węgry, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Unia Europejska.

Warto zwrócić uwagę, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie szybkiej ścieżki ratyfikowania porozumienia, nie czekając aż zrobią to wszystkie państwa członkowskie. Istnieje szansa, że do 10 października uda się zakończyć działania proceduralne i zapadnie formalna zgoda na ratyfikację porozumienia przez Radę Europejską.

Głównym założeniem umowy paryskiej jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2oC w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5oC. Porozumienie przewiduje wieloletnie działania, które będą rewidowane i wzmacniane co 5 lat. Pierwsza weryfikacja bieżących celów redukcji gazów cieplarnianych (tzw. INDC) może nastąpić w 2018 roku.

Opracowanie: Ewa Saj

Źródło: Koalicja Klimatyczna, stan z dnia 22 września 2016 r.