Na podstawie art. 6471 kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Należy podkreślić, iż do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Dodatkowo, do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora i wykonawcy.

Umowy wykonawcy z podwykonawcą jak i podwykonawcy z dalszym podwykonawcą, powinny być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Oznacza to, iż umowa w innej formie będzie nieważna.

Niezwykle istotne jest, w jakiej formie inwestor ma wyrażać zgodę na pracę podwykonawcy. W uchwale z dnia 29 kwietnia 2008 r w sprawie III CZP 6/08 Sąd Najwyższy stwierdził, że inwestor nie musi wyrażać swojej zgody na wykonywanie prac przez podwykonawcę w formie pisemnej, a więc zgoda może zostać wyrażona w każdej innej formie. Nadto Sąd Najwyższy wskazał, iż niezgłoszenie przez inwestora zastrzeżeń lub sprzeciwu w terminie 14 dni od daty przedstawienia inwestorowi umowy z podwykonawcą (lub jej projektu) oraz odpowiedniej dokumentacji należy traktować również jako wyrażenie zgody na działania podwykonawcy.

Trzeba wskazać, iż na mocy art. 63 k.c. gdy do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie. Pomimo, iż umowa pomiędzy wykonawcą i podwykonawcą musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, to zasada ta nie ma zastosowania do formy wyrażenia zgody przez inwestora. Sąd Najwyższy zaznaczył, iż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Tak więc zgoda inwestora na pracę podwykonawcy może być wyrażona przez każde zachowanie.


Kancelaria Prawna Skarbiec
adw. Tomasz Poznański