Jednocześnie zaznaczył, że zamykanie kopalni, w których występuje silne stężenie metanu, byłoby w chwili obecnej wielkim wyzwaniem dla gospodarki w Polsce. "Okazałoby się, że mamy za mało energii elektrycznej, za mało węgla" - dodał przewodniczący PE. Wygaszanie kopalni metanowych może - zdaniem Buzka - następować stopniowo, wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii. "Musimy też zbudować elektrownie atomowe, ale najważniejsze w tej chwili są odnawialne źródła energii" - podkreślił Buzek.

Według relacji PAP przewodniczący PE zaznaczył, że szybki rozwój energetyki odnawialnej w Polsce umożliwiają systemy wsparcia. "Są one niezbędne, ponieważ obecnie jej pozyskiwanie jest nieopłacalne w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła i elektryczności" - tłumaczył Buzek. Podkreślił, że istnieje w tym zakresie silne wsparcie Unii Europejskiej oraz pochodzące ze środków krajowych. Wskazał również, że potrzebne są odpowiednie regulacje prawne oraz modernizacja sieci elektrycznych. "Te wszystkie elementy połączone w całość umożliwią Polsce szybki rozwój odnawialnych źródeł energii" - powiedział Buzek. Jego zdaniem, najważniejszy dla Polski jest obecnie rozwój biogazowni, farm wiatrowych oraz wykorzystanie biomasy. "Musimy również pamiętać, że podstawą do obniżenia kosztów energetyki odnawialnej są nowe technologie i w tym obszarze Polska musi inwestować" - zastrzegł Buzek. W przyszłości - zdaniem przewodniczącego PE - Polska mogłaby pozyskiwać nawet do 25 proc. zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych.

Cała Europa na następne dziesięciolecia musi bazować na węglu. To nie znaczy, że nie będziemy rozwijać energetyki odnawialnej, nuklearnej. One są potrzebne. Jak wszystkiego nie będziemy rozwijać równolegle, to za 15 lat zabraknie nam prądu, bo zużycie energii wzrośnie o ok. 50 proc. - powiedział dziennikarzom Buzek, odnosząc się do przyszłości polskiej energetyki.  Jego zdaniem, "węgiel jest niepodważalnym źródłem energii dla całej UE", trzeba jednak rozwijać czyste technologie korzystania z niego, używając go również np. do produkcji gazu i paliw płynnych. Trzeba zachować bazę energetyczną opartą na węglu i rozwijać wszystkie inne - podkreślił Buzek.

Według Buzka węgiel to dla Śląska nie jest szczyt marzeń. Chcemy mieć czystą energię z węgla, ale na tej bazie będziemy rozwijali elektronikę, informatykę, przemysł samochodowy, lotniczy, technologie ochrony zdrowia. Budujmy to na Śląsku. Do tego musimy mieć bazę w postaci czystej energii z węgla - dodał szef europarlamentu. Jego zdaniem, odpowiednio wykorzystywany węgiel "jest podstawą energetyczną dla Europy na dziesięciolecia", co wcale nie jest przeszkodą w realizacji ambitnych celów unijnej polityki energetycznej: redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc., 20-procentowej oszczędności energii i zwiększenia ilości energii ze źródeł odnawialnych.

W Polkowicach odbywa się Forum Ekoenergetyczne. W ramach Forum odbywają się: ogólnopolska konferencja naukowa, targi energetyczne Eco Source oraz warsztaty i panele dyskusyjne.