Przepisy dotyczące wymogów, jakim powinny odpowiadać ściany oddzielenia pożarowego, w tym również wymaganą klasę odporności ogniowej elementów oddzielenia przeciwpożarowego oraz zamknięć znajdujących się w nich otworów, określa tabela zawarta w par. 232 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225).

Minimalna szerokość zależy od rodzaju obiektu

Rozporządzenie przewiduje, że minimalne szerokości elementów oddzielenia pożarowego, w tym drzwi przeciwpożarowych lub innych zamknięć przeciwpożarowych zależą od rodzaju obiektu, w którym się znajdują.

Przykładowo w budynku użyteczności publicznej (drzwi wewnętrzne, z wyjątkiem drzwi do pomieszczeń technicznych i gospodarczych, powinny mieć co najmniej szerokość 0,9 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. W przypadku drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do kuchni, powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.

Czytaj też: Montaż drzwi wejściowych do mieszkania zagrażający zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu mienia II SA/Gl 443/18 >>

Drzwi do mieszkania to też droga ewakuacyjna 

Z kolei drzwi do mieszkania w budynku wielorodzinnym wychodzące na klatkę schodową stanowią wyjście ewakuacyjne na drogę ewakuacyjną, w rozumieniu par. 236 ust. 1 warunków technicznych. Warunki montażu drzwi otwierających się na zewnątrz lokalu mieszkalnego zawierają par. 239 i 242 warunków technicznych. Pierwszy przepis przewiduje, że łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m.

Sprawdź w LEX: Czy ewakuacja hali sprzedażowej może odbywać się przejściami komunikacyjnymi o szerokości co najmniej 0,9 m na zewnątrz budynku? >>

Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczeń:

  1. zagrożonych wybuchem;
  2. do których jest możliwe niespodziewane przedostanie się mieszanin wybuchowych lub substancji trujących, duszących bądź innych, mogących utrudnić ewakuację;
  3. przeznaczonych do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób;
  4.  przeznaczonych dla ponad 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

 

Sprawdź w LEX: Czy "wyjście ewakuacyjne na drogę ewakuacyjną" jest początkiem drogi ewakuacyjnej? >>

Sprawdź w LEX: Ile wynosi droga ewakuacyjne w strefie ZL III? >>

Wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia zagrożonego wybuchem na drogę ewakuacyjną powinny prowadzić przez przedsionki przeciwpożarowe. Ustawodawca przewidział również, że szerokość drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne z budynku, z zastrzeżeniem par. 239 ust. 1 warunków technicznych, a także szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej z klatki schodowej, prowadzących na zewnątrz budynku lub do innej strefy pożarowej, powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej.

Szerokość drzwi w świetle na drodze ewakuacyjnej, niewymienionych powyżej w punktach 1 – 4, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób, do których ewakuacji są one przeznaczone, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi powinna wynosić 0,9 m w świetle ościeżnicy.

Czytaj też: Obowiązki właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu wynikające z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów >>

Czytaj też: Bezpieczeństwo pożarowe - ewakuacja >>

Stosownie zaś do par. 242 ust. 1 warunków technicznych szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4m. Dopuszczono przy tym zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.

Warto również pamiętać, że skrzydła drzwi stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi.

WZORY: