Wody opadowo-roztopowe, pochodzące z odwodnienia betonowego parkingu o powierzchni ok. 0,02 ha przeznaczonego do składowania wycofanych z użytkowania pojazdów samochodowych, będą po oczyszczeniu na separatorze substancji ropopochodnych wprowadzane do ziemi, która jest własnością wnioskodawcy, za pomocą systemu drenażowego.
Jakie wymagania co do jakości i sposobu wprowadzania tych ścieków do ziemi powinny być spełnione, aby nie doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych?
W pytaniu nie określono jakiego rodzaju działalność usługowa prowadzona jest w opisywanym zakładzie, zatem trudno jest zająć jednoznaczne stanowisko odnośnie do poruszonej problematyki. Wydaje się jednak, że z racji przetrzymywania na omawianym terenie pojazdów wycofanych z eksploatacji, będzie on pełnił funkcję punktu zbierania pojazdów stanowiących odpad, a nie miejsca parkingowego dla samochodów. Bowiem zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 11 lutego 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2005 r., Nr 25, poz. 202 z późn. zm.) tego rodzaju pojazdy są traktowane jako odpady w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.)- dalej u.o. Natomiast w art. 3 ust. 3 pkt 3 u.o. miejsca magazynowania odpadów zostały zdefiniowane jako służące do czasowego przetrzymywania lub gromadzenia opadów przed ich transportem na składowisko, bądź też ich odzyskiem lub unieszkodliwieniem.

W związku z powyższym przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na składowaniu pojazdów wycofanych z użytkowania powinien spełniać wymagania określone w rozdziale 5 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w tym w szczególności określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 października 2005 r. w sprawie wymagań dla punktów zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 214, poz. 1806 z późn. zm.)- dalej r.w.p.z.p. Zgodnie z § 3 r.w.p.z.p. powierzchnia przeznaczona do magazynowania przyjmowanych pojazdów do punktu zbierania pojazdów powinna być utwardzona, szczelna, nie mniejsza niż 200 m2 oraz wyposażona w system odprowadzania ścieków przemysłowych kierowanych do separatora substancji ropopochodnych.

Odnosząc powyższe wyjaśnienia do przedstawionej sytuacji powstaje wątpliwość, czy wody odprowadzane zorganizowanym systemem z miejsca składowania pojazdów wycofanych tj. odpadów należy postrzegać w kategorii wód opadowych lub roztopowych zdefiniowanych w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.)- dalej pr. wod. Skoro jest to miejsce magazynowania odpadów, to w świetle wcześniej omawianych regulacji prawnych, zbierane z tej powierzchni wody będą stanowiły specyficzną kategorię ścieków. Została ona odrębnie zdefiniowana w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. d pr. wod., jako wody odciekowe pochodzące ze składowisk odpadów oraz miejsc ich magazynowania. Konsekwentnym uzasadnieniem takiego podejścia jest także § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984 z późn. zm.)- dalej r.w.w.ś.w., w którym jest mowa o ściekach przemysłowych, w tym wodach odciekowych z miejsc magazynowania odpadów. W przypadku wprowadzania tego rodzaju ścieków do wód zastosowanie będą miały przepisy § 6 r.w.w.ś.w., co oznacza to, że nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w zał. nr 3 r.w.w.ś.w. Natomiast, jeżeli odbiornikiem omawianych ścieków miała być ziemia, należałoby brać pod uwagę § 11 ust. 1 r.w.w.ś.w., w którym wymieniono rodzaje ścieków dopuszczonych do wprowadzania do ziemi, jak też inne wymagania niezbędne w przypadku planowanego wprowadzenia do ziemi ścieków innych niż wymienione w tej grupie.

Ewa Piętowska