Będzie to kosztowało ponad 80 mld zł, ale autorzy raportu szacują, że zaniechanie takich działań kosztowałoby budżet do 2030 roku ponad 200 mld zł.

Pełna nazwa przyjętego we wtorek dokumentu, to "Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do 2020 roku z perspektywą do roku 2030", czyli tzw. SPA 2020.

Z analizy obecnych i oczekiwanych w przyszłości zmian klimatu - w tym scenariuszy takich zmian dla Polski do roku 2030 - wynika, że największym zagrożeniem będą ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak deszcze nawalne, powodzie, podtopienia, osunięcia ziemi, upały, susze, huragany, osuwiska itp.

Strategia opisana w dokumencie ma m.in. przygotować na zmiany klimatyczne obszary wiejskie, szczególnie wrażliwe na niedostatek wody. Jej autorzy przewidują, że opady deszczu będą się przesuwać z lata w kierunku zimy, a to może spowodować niedobór wody latem.

Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w strategii, niektóre regiony Polski będą się np. borykały z niedoborem wody (Polska centralna), a inne z ich nadmiarem (Polska wschodnia). Województwa północne będą mogły być ponadto zagrożone podnoszeniem się poziomu morza, a południowe - częstszym występowaniem osuwisk.

Eksperci przewidują też zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia, zwłaszcza mieszkańców miast, w wyniku stresu termicznego i wzrostu zanieczyszczeń powietrza.

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą - według autorów strategii - występowały najprawdopodobniej z coraz większą częstotliwością i obejmowały coraz większe obszary kraju.

Będą też korzyści

Według prognoz zwartych w tym dokumencie, do 2030 roku zmiany klimatu będą miały zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na gospodarkę i ludzi. Wzrost średniej temperatury powietrza będzie miał np. pozytywne skutki m.in. w postaci wydłużenia okresu wegetacyjnego, skrócenia okresu grzewczego i wydłużenia sezonu turystycznego.

SPA 2020 wskazuje jednak na przewagę negatywnych skutków zmian klimatycznych, w tym obniżanie się poziomu wód gruntowych, co wpłynie ujemnie na różnorodność biologiczną (np. osuszanie torfowisk czy bagien).