Pytanie:
Czy należy w tej sytuacji złożyć SD-3?
Jak należy wypełnić formularz w poz. C (będzie nim tylko ojciec, czy i matka), F1 (udział zbywcy) i G1?
Czy w tej sytuacji lepiej niezwłocznie złożyć SD-3, czy poczekać na ewentualne wezwanie z urzędu? Czy podatek należy zapłacić wraz z odsetkami?

Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji teść powinien wypełnić dwa SD-3 - jeden na 4/6 nieruchomości (w części C należy wykazać ojca) i jeden na 1/6 nieruchomości (w części C należy wykazać matkę).

 

Uzasadnienie:
Zeznania podatkowe należy wypełnić następująco:
1) SD-3 stwierdzający nabycie po ojcu:
- część F.1.: 4/6 (udział ojca w nieruchomości),
- część F.2.: należy wykazać zachowek,
- część G: 1/1 (nabycie całego udziału na podstawie testamentu)
2) SD-3 stwierdzający nabycie po matce:
- część F.1.: 3/6 - był to udział matki w nieruchomości - z chwilą jej śmierci ojciec, syn (teść pytającego) i córka (siostra teścia) odziedziczyli po 1/6
- część G: 1/3 - w wyniku dziedziczenia ustawowego teść nabył 1/3 z 3/6, czyli 1/6 nieruchomości.

Formalnie rzecz biorąc zeznanie SD-3 powinno być złożone jak najszybciej. W ten sposób dojdzie do uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości, co będzie umożliwiało chociażby jej sprzedaż. Jeżeli teść nie zamierza sprzedać nieruchomości, niezłożenie zeznania może skutkować wszczęciem postępowania przez urząd skarbowy. Podatek od spadku ustalany jest w formie decyzji, wobec czego odsetek nie trzeba będzie płacić, ale wszczęcie postępowania przez urząd może skutkować ukaraniem za brak zeznania (mandat karny może wynieść do 3000 zł). Składając samemu zeznanie można uniknąć tej kary dołączając do zeznania czynny żal.