Zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., pozwolenia wodnoprawnego wymagają przede wszystkim szczególne korzystanie z wód i wykonanie urządzeń wodnych, a także inne wskazane w tym przepisie działania mogące mieć wpływ na stan wód.

Osoba zainteresowana takim pozwoleniem, w pr. wod. zwana zakładem, powinna złożyć wniosek o jego udzielenie do właściwego organu administracji publicznej. Pozwoleń wodnoprawnych udzielają właściwi ze względu ma miejsce korzystania z wnioskowanego pozwolenia, starostowie, prezydenci miast działających na prawach powiatu, marszałkowie województw, a od dnia 15 listopada 2008 r. także dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 131 pr. wod., powinien zawierać przede wszystkim operat wodnoprawny i opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym. Treść operatu wodnoprawnego określa art. 132 pr. wod., wskazując, że składa się on z dwóch części: opisowej i graficznej. Począwszy od dnia 18 marca 2011 r., w którym weszła w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz o niektórych innych ustaw, dalej zm. pr. wod., operat wodnoprawny winien być sporządzony także na elektronicznych nośnikach danych jako dokument tekstowy, zaś jego część graficzna w postaci plików typu wektorowego lub rastrowego. Część opisowa operatu powinna zawierać oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby oraz wyszczególnienie, m.in. celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód, stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, a także m.in. opis urządzenia wodnego, w tym jego położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania oraz wyszczególnienie obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich oraz szereg wskazanych w tym przepisie wymogów technicznych. Do wniosku, zgodnie z dalszymi postanowieniami art. 131 i art. 132 pr. wod., powinny być dołączone również, w zależności od rodzaju wnioskowanego pozwolenia: decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, instrukcja gospodarowania wodą, dokumentacja hydrogeologiczna, zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie ścieków przemysłowych do tych urządzeń.

To tylko fragment komentarza opublikowanego w publikacji Prawo Ochrony Środowiska. Więcej na temat trybu rozpatrywania wniosku, treści pozwolenia wodnoprawnego, przypadków, w których może być cofnięte lub kiedy wygasa przeczytają Państwo po wykupieniu dostępu do publikacji.

Zamów bezpłatną prezentację programu >>>