Pytanie
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie chowu i hodowli norek oraz sprzedaży skór z norek (opodatkowaną podatkiem dochodowym od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz VAT). Jednym z kontrahentów będzie spółka z siedzibą w Kanadzie (działająca na podstawie przepisów prawa kanadyjskiego), która zajmuje się m.in. organizacją i przeprowadzaniem aukcji publicznych na terytorium Kanady, których przedmiotem jest sprzedaż aukcyjna skór z norek pochodzących od hodowców norek m.in. z Polski. Zamierzam zawrzeć ze spółką umowę, na podstawie której spółka będzie zobowiązywać się za wynagrodzeniem (prowizja) do sprzedaży skór z norek na aukcji w Kanadzie (we własnym imieniu), przy czym skóry z norek będą pozostawać moją własnością, aż do momentu ich sprzedaży na aukcji przez spółkę. Skóry będą dostarczane przeze mnie do miejsca wyznaczonego przez spółkę tj. do sortowni na terytorium Polski, gdzie będą odpowiednio sortowane, oznaczane i pakowane przez podmiot świadczący usługi w tym zakresie na rzecz spółki. Następnie skóry będą eksportowane do Kanady. W momencie dokonania wywozu skór z Polski nie jest znany ostateczny nabywca oraz cena sprzedaży skór – dane te zostaną ustalone dopiero podczas aukcji. W dokumentach celnych jako nadawca (eksporter) będzie wskazana moja firma, natomiast jako odbiorca spółka z Kanady, a zgłaszający Agencja Celna X. Dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej będzie elektroniczny dokument IE-599. Po dostarczeniu towarów do Kanady, będą one oferowane nabywcom na aukcji organizowanej i przeprowadzonej przez spółkę.
1) Czy w świetle okoliczności przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego oraz polskich regulacji w zakresie podatku od towarów i usług dostawy towarów pomiędzy moją firmą a spółką powinny być traktowane jako eksport bezpośredni podlegający opodatkowaniu według stawki 0% (po spełnieniu warunków dokumentacyjnych określonych w art. 41 u.p.t.u.)?
2) Jak ustalić datę powstania obowiązku podatkowego - czy będzie to data wydania skór do sortowni (moment opodatkowania eksportu) czy moment otrzymania kwoty należnej pomniejszonej o kwotę prowizji spółki za sprzedane norki na aukcji (opodatkowanie jak w przypadku komisu)?
3) Jaką zastosować podstawę opodatkowania w sytuacji, gdy deklarowana wartość wywożonego towaru jest różna od kwoty otrzymanej zapłaty za sprzedane skóry norek na aukcji (deklarowana wartość wywożonego towaru będzie wynosiła np. 40 euro za sztukę, a faktyczna kwota sprzedaży na aukcji może być większa np. 50 euro za sztukę lub mniejsza np. 35 euro za sztukę). W którym momencie i jak należy opodatkować ww. różnice?
4) W którym momencie należy wystawić fakturę - w terminie 7 dni od wydania towaru (opuszczenia mojego magazynu), czy w momencie otrzymania zapłaty za sprzedane norki nie później jednak niż 30 dnia od dnia sprzedaży? Jakiego nabywcę należy wskazać na fakturze spółkę czy odbiorcę finalnego?