Przy opracowaniu dokumentu Światowa Organizacja Zdrowia brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2,5, który zdaniem Organizacji należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Warto wiedzieć, że PM2,5 to pył zawieszony o średnicy 2,5 mikrometrów.

Według WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skraca średnią długości życia, a ekspozycja na wysokie stężenie pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia. Nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc mogą być także efektem wdychania PM2,5.

Czytaj: Miażdżący raport o stanie powietrza w Polsce

Na szczycie listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się Żywiec i Pszczyna. Ogółem trafiły na nią 33 polskie miasta. Miastem o najczystszym powietrzu w Polsce został uznany Inowrocław.

- Cieszymy się bardzo z zajętego przez Inowrocław miejsca w rankingu tak poważanej na świecie organizacji, bo zależy nam na zdrowiu. Osiągnięte tak wysokie, wyjątkowe miejsce jest skutkiem prowadzonych od kilku lat konsekwentnej proekologicznej polityki władz miejskich - mówi Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Zobacz także:
Samorządowcy: bez pomocy państwa nie będzie czystszego powietrza

(www.inowroclaw.pl/PAP/dl)