Swoje plany inwestor ogłosił w komunikacie prasowym. Wybudowany od podstaw zakład znajdzie się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE), która obejmuje ok. 120 ha terenów w niewielkim, ok. 7-tysięcznym Skarbimierzu. Na inwestorów czeka tam jeszcze ok. 19 ha gruntów pod inwestycje.

Przedstawiciele strefy oraz samorządu potwierdzają zainteresowanie firmy z branży opakowaniowej inwestycją w Skarbimierzu, zastrzegają jednak, że formalne procedury nie zostały jeszcze zakończone – zarówno gdy chodzi o zakup 5-hektarowej działki, jak i uzyskanie zezwolenia na działalność w WSSE.


„Prowadzone są wstępne negocjacje z przedsiębiorcą zainteresowanym inwestycją w Skarbimierzu. Nie rozpoczęła się jednak procedura związana z wydaniem zezwolenia na prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy ekonomicznej” – powiedział PAP Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji WSSE.


Dodał, że dopiero ten dokument określi parametry przedsięwzięcia, związane z zatrudnieniem nowych pracowników, kosztami inwestycji oraz pomocą publiczną, która może być udzielana przedsiębiorcy.


Niektóre szczegóły projektu ujawnił natomiast sam inwestor. Fabryka ma być inwestycją typu greenfield, czyli wzniesioną od podstaw. Produkcja ma ruszyć za około półtora roku, w trzecim kwartale 2016 r. W zakładzie znajdzie się początkowo linia do ekstruzji pięciowarstwowej folii BOPP; roczna moc przerobowa wyniesie ok. 40 tys. ton takiej folii. Firma rozważa też możliwość dodatkowych inwestycji w sprzęt do metalizacji.


Inwestor nie sprecyzował na razie, ile osób może znaleźć pracę w nowym zakładzie. Ze wstępnych informacji ze źródeł zbliżonych do miejscowego samorządu wynika, że na początek może to być ok. 70 pracowników, a docelowo nawet ponad dwa razy tyle.


Zastępca wójta gminy Skarbimierz Jacek Monkiewicz potwierdził, że trwają rozmowy z firmą z branży opakowaniowej, jednak nie doszło jeszcze do podpisania warunkowej umowy sprzedaży gruntu, a firma nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie. „Prawdopodobnie tę umowę warunkową sprzedaży gruntu podpiszemy w najbliższym czasie” – powiedział Monkiewicz.

Dopiero sfinalizowanie zakupu działki i uzyskanie zezwolenia na działalność w strefie będą oznaczać sfinalizowanie przygotowań do inwestycji i otworzą inwestorowi drogę do skorzystania z pomocy publicznej, dostępnej dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych. Jacek Serdeczny z WSSE przypomniał, że ulgi podatkowe dla inwestorów na Opolszczyźnie sięgają nawet 55 proc. kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.

W gminie Skarbimierz specjalną strefą ekonomiczną objętych jest ok. 120 ha. Większość z nich jest już zajęta, a w firmach na terenach inwestycyjnych gminy powstało dotąd ok. 1,5 tys. miejsc pracy. Przedsiębiorcy zainwestowali tu ponad 1,4 mld zł. Na lokalizację inwestycji w tym miejscu zdecydowały się firmy Aquila Brzeg, Donaldson, FPS Polska, Johnson Controls oraz Mondelez.

Według przedstawicieli WSSE tereny inwestycyjne w Skarbimierzu cieszą się powodzeniem ze względu na atrakcyjne położenie - zaledwie 10 km od autostrady A4 oraz 45 km od lotniska we Wrocławiu.

M.in. te czynniki, a także bliskość granicy z Niemcami, zdecydowały o wyborze Skarbimierza na inwestycję firmy Poligal. „Firmie zależy na tym, by być blisko klienta, móc szybko reagować na jego potrzeby (…). Ponadto będzie ona działać w samym sercu dynamicznie rozwijającego się i elastycznego rynku opakowań w Polsce, na którym firma Poligal już funkcjonuje” – podkreślono w komunikacie.

Firma Poligal należy do grupy rodzinnych przedsiębiorstw Peralada z siedzibą w Barcelonie. (PAP)