Pytanie:
Jaka jest faktyczna różnica między odpadami odzieży i tekstyliów a używaną odzieżą? Czy jeżeli przedsiębiorca rozstawi pojemniki na "używaną odzież", nie będzie podlegał ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o., w odróżnieniu od sytuacji, gdy ten sam pojemnik nazwiemy "odpady z odzieży i tekstyliów"?

W praktyce w tych pojemnikach prawdopodobnie znajdzie się prawie taką samą zawartość, ponieważ nie ma pewności, co do tych pojemników wrzucą ludzie. Tak jak zostało to zapisane w pytaniu nr 374250, nigdy nie ma pewności, czy do takiego pojemnika nie zostaną wrzucone również odpady.

Czy jeżeli przedsiębiorca będzie zbierał "używaną odzież", będzie mógł ją sortować, segregować i konfekcjonować bez zezwoleń na zbieranie odpadów? Rozumiem, że w wyniku tych działań ewentualnie stanie się wytwórcą odpadów z odzieży i tekstyliów, jeżeli uzna, że niektóre rzeczy nie nadają się do dalszego użytkowania, lub wytwórcą innych odpadów wrzuconych wraz z "odzieżą używaną" do pojemników?

Odpowiedź:
Gromadzenie odpadów w rozstawionych pojemnikach zależy od jej przeznaczenia. Jeżeli jest ona przekazywana w celu dalszego jej używania (zgodnie z przeznaczeniem), to nie jest ona odpadem. Takie zbiórki organizują np. stowarzyszenia pomocowe. Jeśli jednak pojemniki rozstawia podmiot zbierający odpady i nie ma zamiaru przekazywać odzieży innym osobom fizycznym do używania, tylko do przetwarzania, to wtedy taka odzież jest odpadem, niezależnie od tego, czy nadaje się do dalszego używania, czy też wymaga przygotowania do ponownego użycia (w rozumieniu odzysku). Podmiot przyjmujący zgromadzoną w pojemnikach odzież przekazaną przez jej dotychczasowych użytkowników z zamiarem do dalszego używania (czyli niebędącą odpadem) może ją sortować i sprawdzać, naprawiać (np. przyszyć guziki), prasować bez zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Wtedy część odzieży będzie produktem, a część, np. nienadająca się do używania, będzie odpadem (wytworzonym przez ten podmiot), który będzie trzeba zagospodarować zgodnie z wymaganiami u.o., np. przekazać podmiotowi posiadającemu zezwolenie na zbieranie odpadów pod kodem 20 01 11.

Uzasadnienie:
Odpad to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 u.o. Używana odzież może być odpadem i wtedy jest klasyfikowana pod kodem 20 01 11 – tekstylia, ale równie dobrze odpadem być nie musi, jeżeli jest przeznaczona do dalszego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Akt u.o. nie ma wtedy do niej zastosowania. Natomiast gospodarowanie używaną odzieżą, w rozumieniu gospodarowania odpadami, wymaga uzyskania zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, np. polegające na sprawdzeniu, czyszczeniu lub naprawie odpadowej odzieży w celu przygotowania jej do ponownego użycia (odzysk R12). Odzież po sortowaniu nie będzie już odpadem, tylko produktem, przeznaczonym do używania zgodnie z przeznaczeniem.

Należy jednak podkreślić, że jeżeli podmiotowi zbierającemu lub przetwarzającemu odzież używaną zostanie przekazana odzież używana nie jako odpady, ale jako produkty nadające się do dalszego użycia, to sortując tę odzież, nie będzie wykonywany proces odzysku. Odzież nienadająca się do dalszego użycia wyodrębniona podczas sortowania będzie odpadem wytworzonym przez podmiot sortujący tę odzież. Pozostała odzież nie będzie traktowana jako odpady.