W celu zapewnienia zgodności z EUTR importerzy produktów z drewna do UE muszą ocenić ryzyko naruszenia przepisów mających zastosowanie przy pozyskaniu drewna oraz praw handlowych w kraju pochodzenia surowca. „Wyzwaniem dla przedsiębiorców UE jest utrzymanie przeglądu wszystkich tych przepisów dla każdego kraju, z którego się zaopatrują” – tłumaczy Christian Sloth, Menedżer Programu Legalności NEPCon. „Naszym celem jest rozwój i utrzymanie stabilnych wykazów obowiązujących przepisów. Ułatwi to nabywcom prowadzenie oceny ryzyka i zapewnienie zgodności z Rozporządzeniem EUTR.”

Rejestr został niedawno zaktualizowany i obejmuje wstępne wykazy obowiązującego ustawodawstwa prawnego odnoszącego się do pozyskiwania drewna w 76 krajach.

Zostały one przygotowane na podstawie informacji pochodzących z różnych dostępnych źródeł. Źródła te są podane dla każdego projektu. „Wykazy w tym momencie są niekompletne”- mówi Christian Sloth. „Dla przykładu, nadal brakuje większości przepisów związanych z handlem. Szukamy dodatkowych źródeł informacji, aby dokończyć listę. Tymczasem, mamy nadzieję, że te wstępne zbiory będą pomocne dla kupujących”.

Globalny Rejestr Ryzyka został pierwotnie zaprojektowany w celu wspierania posiadaczy certyfikatu FSC pozyskujących drewno kontrolowane i prowadzących analizę ryzyka.

Wykaz ma być pomocny dla organizacji pozyskujących drewno w okresie przejściowym, dopóki odpowiednie, krajowe oceny ryzyka nie staną się dostępne. Po tym czasie, Krajowe Oceny Ryzyka zastąpią wstępne listy w Globalnym Rejestrze Ryzyka.

Rejestr opracowywany i utrzymywany jest wspólnie przez NEPCon, FSC International Center oraz Rainforest Alliance.

Źródło: www.naszaziemia.pl