Gdański Ogród Zoologiczny przygotował ofertę wirtualnej adopcji wybranego gatunku zwierząt. Do wyboru jest 75 gatunków, z których każdy, osoba prywatna czy firma, może wybrać swojego ulubionego zwierzaka i miesięcznie przekazywać określoną kwotę.

Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski tłumaczy, że „takie wsparcie jest ważne dla ogrodu i jego podopiecznych”. Zwrócił uwagę, że „mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że większość zwierząt zamieszkujących ZOO w Oliwie to gatunki zagrożone wyginięciem. Oznacza to, że w naturze już praktycznie wyginęły”. Jako przykład podał słonie afrykańskie, orangutany i tygrysy amurskie. Targowski podkreślił, że, Ogród Zoologiczny zapewnia takim zwierzętom „bezpieczne miejsce do życia, rozmnażania i prowadzi szereg działań mających na celu przywracanie gatunków naturze”.

Według cennika znajdującego się na stronie internetowej ZOO, najwyższy jest miesięczny koszt sponsorowania lwa angolskiego, 1,5 tys. zł, orangutana – 1,1 tys. zł i żyrafy – 990 zł. Najniższe stawki w wysokości 150 zł dotyczą krokodyla kubańskiego i węży a 200 zł – rysia i żbika.

Potencjalny sponsor podpisuje umowę z ZOO. W zamian za comiesięczną wpłatę ustalonej kwoty, Ogród oferuje m.in.: nadanie tytułu opiekuna wybranego gatunku, tabliczkę z taką informacją przy ekspozycji zwierzaków, Dyplom Przyjaciela ZOO, informację na stronie internetowej ogrodu czy obecność w mediach społecznościowych.

Targowski tłumaczy, że za pieniądze pozyskane od sponsorów, ogród może zapewnić swoim podopiecznym jeszcze lepsze warunki, np. dodatkowe przysmaki, profesjonalne zabawki czy też uatrakcyjnienie wybiegów. „W ten sposób każdy może przyczynić się do ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem i zapewnienia im jeszcze lepszych warunków” - przekonuje. Na wsparcie zwierząt w gdańskim ZOO zdecydowało się już kilkanaście firm i osób prywatnych. Np. Stadion Energa Gdańsk wspiera stadko surykatek, geparda sponsoruje Jumpcity Park Trampolin, parę orłów sponsoruje drużyna PRIDE a Międzynarodowe Targi Gdańskie SA – rysie.

Dyrektor ZOO przyznał, że możliwość wsparcia zwierząt cieszy się coraz większą popularnością. W gdańskim ZOO zamieszkuje ponad tysiąc zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków z całego świata, wśród nich głównie zagrożone wyginięciem. Ogród jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie, rocznie jest odwiedzany przez kilkaset tysięcy gości z kraju i zagranicy. (PAP)