Już po raz 3. został rozstrzygnięty konkurs „Lider Dostępności” mający na celu wyłonienie projektów wpływających na poprawę przestrzeni miejskiej oraz budynków o różnej funkcji dostosowanych do potrzeb każdego, zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i kobiet w ciąży, dzieci czy osób starszych. 

„Cieszę się, że po raz trzeci możemy się spotkać w Pałacu Prezydenckim na gali ”Lider Dostępności” po to, aby nagrodzić tych, którzy w ocenie jury konkursowego najlepiej wcielają w życie zasady projektowania uniwersalnego. Te zasady, które zostały opisane w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych” - powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas gali. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju dodał, że „obecnie co dziesiąty budynek w Polsce jest przystosowany do użyteczności przez osoby niepełnosprawne, co pokazuje ile musi zostać jeszcze zrobione, by coraz więcej budynków było dostępnych dla każdego”.

Kapituła konkursu składająca się z przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, przedstawicieli Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz osób zaproponowanych przez obie organizacje i Kancelarię Prezydenta RP wybrała laureatów w ośmiu kategoriach: samorząd, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt usługowy, obiekt mieszkalny, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista, a także nagrodę specjalną - Grand Prix - dla wyróżniającej się firmy lub instytucji.

„Konkurs ten po raz trzeci promuje dostępność. Wydawałoby się, że jest to banał, ale okazuje się, że o tę dostępność nieustannie musimy się starać. W tegorocznym konkursie mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń. Gratuluję laureatom, wyróżnionym, firmom, które pokazują, że dostępność jest potrzebna i opłaca się ją wprowadzać w każdym obszarze życia” - powiedział prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski. Dodał, że ideą konkursu jest docenienie tych, którzy chcą realizować swoje projekty tak, by osoby starsze, niepełnosprawne czy dzieci nie były zakładnikami w otaczającym ich świecie i mogły swobodnie poruszać się po budynkach, jak i przestrzeni miejskiej. Zaznaczył, że takie projekty należy wspierać i pomagać w ich realizacji.

W tym roku trzy spośród ośmiu nagród otrzymała firma Skanska. Nagrodę specjalną Grand Prix przyznano grupie Skanska za filozofię firmy, w której kluczowym elementem jest człowiek i jego potrzeby niezależnie od wieku i stopnia sprawności.

„Jesteśmy bardzo dumni, że nasze działania w obszarze dostępności, w tworzeniu architektury bez barier zostały docenione. Mamy w swoim portfelu projekty certyfikowane jako obiekty bez barier. Jest to budynek Maraton w Poznaniu, Atrium 2 w Warszawie, lada dzień spodziewamy się otrzymać certyfikaty dla budynków w Łodzi, Green2Day we Wrocławiu” - powiedziała Katarzyna Zawodna-Bijoch, dyrektor zarządzająca spółki biurowej Skanska w regionie CEE. Dodała, że w działaniach firmy najważniejszy jest człowiek, jego potrzeby i to na nich Skanska skupia swoją uwagę w projektowaniu nowych rozwiązań w projektach biurowych i mieszkalnych.

Nagrodę w kategorii obiekt usługowy przyznano za nowo zrealizowany budynek, który wyróżnia się jakością dostosowania do osób niepełnosprawnych. Otrzymał ją biurowiec Green2Day we Wrocławiu wybudowany przez biurową spółkę Skanska. Uhonorowano również całą spółkę mieszkaniową Skanska w kategorii obiekt mieszkalny za unikalne w skali kraju podejście dewelopera, który w swoich realizacjach uwzględnia potrzeby osób z ograniczeniami w poruszaniu się oraz niepełnosprawnych, nie tylko w przestrzeni ogólnodostępnej, lecz także w mieszkaniach.

„Dzisiaj nie odbieramy wyłącznie nagrody. Odbieramy również potwierdzenie, że nasze decyzje były dobre i trafione, oraz że nasze działania otrzymują wsparcie na najwyższych szczeblach” - powiedział w podziękowaniach Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.

Dodał, że wszystkie budynki powinny być dostępne, niezależnie od stopnia niepełnosprawności korzystających z nich osób. Skanska buduje pierwszą inwestycję mieszkaniową w Polsce - Holm House - zgodnie z normami certyfikacji „Obiektu bez barier”. Konkretne rozwiązania były wprowadzane już na etapie projektowania budynku. Drugim projektem mieszkaniowym, pozbawionym wielu barier architektonicznych jest Osiedle Mickiewicza.

W takich budynkach nikt nie powinien czuć się wykluczony. Likwidowane są progi, uniemożliwiające osobom na wózkach swobodne poruszanie się, nie tylko w przestrzeni ogólnodostępnej, ale także w mieszkaniach, umieszczane są oznaczenia w odpowiednich kolorach, klamki montowane są w taki sposób, by każdy miał do nich dostęp, a w windach guziki posiadają oznaczenia napisane alfabetem Braila.

Wśród laureatów znalazł się także Marek Wysocki, który otrzymał nagrodę w kategorii architekt/urbanista, nagrodę w kategorii sieć placówek otrzymała Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Centrum Handlowe w Poznaniu oraz Gdański Teatr Szekspirowski otrzymali wyróżnienia w kategorii obiekt usługowy, a w kategorii obiekt zabytkowy zwyciężyło Europeum, a wyróżnienie otrzymał budynek EC1 Łódź - Miasto Kultury. Kolejne dwie nagrody w kategorii samorząd oraz przestrzeń publiczna mają zostać przyznane w czerwcu w Gdyni podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej.

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (PAP)