Hasło tegorocznej kampanii – „Podróżuj mądrzej, żyj lepiej” – wskazuje na negatywne skutki bieżących trendów w transporcie miejskim dla zdrowia obywateli. - Większość ludzi mieszka w miastach. Większość codziennych przejazdów rozpoczyna się i kończy na obszarach miejskich, a zatem tak naprawdę jesteśmy uzależnieni od lokalnego systemu transportu miejskiego. Wszyscy odczuwamy negatywne skutki transportu miejskiego, takich jak zatłoczone ulice, wypadki, zanieczyszczone powietrze i hałas. Wszystkie te czynniki ewidentnie obniżają jakość naszego życia. Tego typu problemy nie mają charakteru lokalnego, lecz dotyczą całej Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że działając wspólnie możemy znaleźć nowatorskie i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju sposoby na ułatwienie mobilności w miastach, by zaproponować ludziom więcej alternatywnych rozwiązań spełniających ich oczekiwania - powiedział Siim Kallas, odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Tydzień Mobilności ma na celu doprowadzenie do zmiany zachowań komunikacyjnych obywateli dzięki zaproponowaniu im przyjaznych dla środowiska, innych niż samochód, sposobów poruszania się. Społeczeństwo ma okazję wypróbowania alternatywnych środków transportu, a władze lokalne mogą przetestować działanie nowych usług i infrastruktury. Zachęcając uczestniczące w akcji miasta do wprowadzenia w życie przynajmniej jednego rozwiązania praktycznego o charakterze stałym można zapewnić trwałe rezultaty omawianej inicjatywy. Kulminacją tygodnia jest dzień bez samochodu zaplanowany na 22 września, gdy uczestniczące w akcji miasta i miasteczka wydzielą strefy przeznaczone wyłącznie dla pieszych, rowerzystów i transportu zbiorowego.

Od czasu powstania inicjatywy w 2002 r. liczba miast uczestniczących w Tygodniu Mobilności stale rośnie. W ubiegłym roku zarejestrowała się rekordowa liczba 2 181 miast reprezentujących około 237 milionów mieszkańców. W wyniku tygodniowej kampanii wprowadzono w życie ponad 4 440 trwałych rozwiązań. Z powodzeniem realizowany Europejski Tydzień Mobilności coraz częściej wprowadzany jest także w krajach pozaeuropejskich, m.in. w Argentynie, Kanadzie, Ekwadorze, Japonii i na Tajwanie.  Europejski Tydzień Mobilności koordynują trzy organizacje pozarządowe specjalizujące się w kwestiach środowiskowych na obszarach miejskich: Eurocities, Energie-Cités i Climate Alliance. Dyrekcja Generalna ds. Środowiska Komisji Europejskiej zapewnia wsparcie finansowe oraz organizuje coroczny konkurs Europejskiego Tygodnia Mobilności nagradzający najlepszy program działań i środków.