Poinformował o tym w piątek szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak powiedział, najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i Mazowszu. - W trakcie kontroli stwierdzono prawie 2 tys. uchybień z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Stwierdzono wiele nieprawidłowości z zakresu dróg ewakuacji. Wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji lokali oraz 63 decyzje administracyjne w sprawie usunięcia uchybień z zakresu ochrony przeciwpożarowej - powiedział Brudziński.
Minister dodał, że nieprawidłowości, które odnotowało Państwowa Straż Pożarna dotyczyły m.in. zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwych szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania, oraz brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych.

Czytaj:  Inspekcja budowlana i strażacy zamykają kolejne escape roomy>>
 

Będą zmiany w prawie

- Nie chcemy ograniczać działalności escape roomów, ale musi ona być prowadzona w warunkach bezpieczeństwa; żadne pragnienie zysku nie powinno odbywać się jego kosztem - powiedział uczestniczący w odprawie w MSWiA dotyczącej wdrożenia zmian prawnych związanych z funkcjonowanien tego typu lokali premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd chce doprowadzić do wprowadzenia odpowiednich przepisów i regulacji, które będą zmierzały do dodatkowego ubezpieczania działań rynkowych i zapobiegania nieszczęściom takim jak tragedia w Koszalinie.

Formalnie nie było takich podmiotów

Natomiast minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że podczas pierwszych kontroli przeprowadzonych przez służby podległe resortowi administracji i spraw wewnętrznych oraz inspektorów nadzoru budowlanego napotkano trudności związane z identyfikacją podmiotów, które powinny podlegać kontroli. Dodała, że w związku z tym resort przedsiębiorczości i technologii przygotował rozwiązanie, które ma ułatwić identyfikację podmiotów prowadzących różne formy działalności rozrywkowej w obiektach zamkniętych. - Takiego kodu dzisiaj nie ma w polskiej klasyfikacji działalności i o przygotowanie takiej specjalnej klasyfikacji zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Statystycznego właściwego w tym obszarze. Z tego, co wiem pan prezes Głównego Urzędu Statystycznego przygotował już stosowne rozporządzenie - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Czytaj: Już obowiązują przepisy przeciwpożarowe dla escape roomów>>