Urząd miejski jako pierwszy w Polsce zastosował nowoczesną technologię. Przy użyciu ekologicznego cementu wybudowano ścieżki i chodniki wzdłuż ulicy Witosa o łącznej powierzchni 6 tys. m kw.

Według producenta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo i sprawdzić się w miastach, gdzie duże betonowe powierzchnie (chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele) mogą czyścić się same i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

Sekretem jest innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement, który ma właściwości ekologiczne dzięki zawartości fotokatalizatora. To powoduje, że wykonane z niego powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalin samochodowych i wykazują właściwości samoczyszczące.

W Nowej Soli odbył się w środę happening „Ekologiczna droga”, w którym uczestniczyło ok. 250 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Brali oni udział w zawodach sportowych, sadzili drzewka, a także poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko, budowa ekologicznych ścieżek rowerowych i chodników kosztowała Nową Sól ok. 1,6 mln zł.

„Jednym z priorytetów działania naszej gminy jest ochrona środowiska. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych do budowy ścieżek rowerowych i chodników chcemy pokazać mieszkańcom, że dokładamy wszelkich starań, aby podnosić standard życia” – powiedział prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Cena ekologicznej kostki jest o 15-20 proc. wyższa od tej ze zwykłego betonu. (PAP)