Komisja Europejska przedstawiła komunikat w sprawie mapy drogowej na rzecz Europy efektywnie korzystającej z zasobów, który jest uzupełnieniem komunikatu z 26 stycznia br. i wyznacza kierunki oraz cele związane ze zwiększeniem produktywności zasobów, uniezależnieniem wzrostu gospodarczego od zwiększenia ich zużycia, a także zmniejszeniem negatywnego wpływu wykorzystania zasobów na środowisko.

Plan działań skupia się głównie na 3 sektorach, które w znacznym stopniu (szacuje się, że w 80%) oddziałują na środowisko: żywieniu (nutrition), mieszkalnictwie (housing) i transporcie (mobility). Powyższe sektory przyczyniają się do zmniejszenia ilości dostępnych kluczowych zasobów, takich jak: woda, czyste powietrze, grunty, surowce mineralne oraz zasoby morskie. Komisja proponuje zmiany w sposobie wykorzystania tych zasobów, m.in. poprzez zrównoważoną konsumpcję i produkcję, które powinny uwzględniać cały cykl życia produktów (LCA) obejmujący wydobycie surowców naturalnych, projektowanie, produkcję, dystrybucję i wykorzystanie produktu. Dużą wagę położono również na kwestie gospodarki odpadami, takie jak recykling. Odpady mają być traktowane jako zasób do wykorzystania.

Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu odpowiedzialna w Ministerstwie Środowiska m.in. za prezydencję komentując publikację mapy drogowej:

Zaprezentowany dokument zawiera wizję Europy efektywnie korzystającej z zasobów do roku 2050 oraz wskazuje tzw. kamienie milowe w osiąganiu celów do roku 2020. KE proponuje przeprowadzenie dyskusji z szerokim udziałem zainteresowanych stron: społeczeństwa, naukowców, NGO’s, biznesu, władz różnych szczebli - regionalnych i lokalnych, aby wypracować konkretne cele i wskaźniki do pomiaru efektywności wykorzystania zasobów.

Opublikowany Plan działań Europa efektywnie korzystająca z zasobów to program na czas kryzysu. Europejczycy muszą zacząć rozsądnie korzystać z zasobów, inaczej trudno będzie nam utrzymać obecne tempo rozwoju. Jeśli wszyscy ludzie na ziemi tak konsumowaliby jak Europejczycy, potrzeba by nam było 2,5 planety do życia.

Idea efektywnego wykorzystania zasobów w Europie znalazła odzwierciedlenie w Strategii Europa 2020. Poświęcono jej jedną z tzw. inicjatyw przewodnich: Europa efektywnie korzystająca z zasobów, opublikowanych przez Komisję Europejską 26 stycznia 2011 r.

Polska prezydencja traktuje temat efektywnego korzystania z zasobów jako jeden z priorytetów w zakresie ochrony środowiska. Pod hasłem: Stop z życiem na ekologiczny kredyt! europejscy ministrowie ds. środowiska zajmowali się tematem efektywnego korzystania z zasobów podczas Nieformalnej Rady Ministrów UE ds. Środowiska w lipcu w Sopocie. Brak ekologicznej „gotówki”, czyli zasobów takich jak woda czy ekosystemy, które wykonują dla ludzi konkretną pracę mogą spowodować ekologiczny kryzys - nie tak gwałtowny jak kryzysy finansowe, ale z równie groźnymi skutkami zaniedbań. Bez oszczędzania i mądrego gospodarowania tym co mamy, już wkrótce może zabraknąć nam zasobów naturalnych niezbędnych do rozwoju – konkludowali dyskusję w Polsce ministrowie.