Sprawa dotyczyła sporu między spółką a organami podatkowymi o to czy w świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w stanie prawnym obowiązującym w latach 2003 – 2006 – infrastruktura kolejowa stanowiąca własność spółki, lecz wydzierżawiona innemu podmiotowi, podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.


Organy podatkowe stanęły na stanowisku, iż udostępnienie tej infrastruktury innemu podmiotowi w ramach umowy dzierżawy wyłącza przesłankę wyłączności, a to w konsekwencji oznacza, że posiadana infrastruktura nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.


Stanowisko to zakwestionowała spółka. Argumentowała bowiem, iż o zwolnieniu z podatku od nieruchomości decyduje rodzaj przedmiotu opodatkowania i sposób korzystania z niego, a nie osoba podatnika.


WSA przyznał rację spółce.


Uznał, iż udostępnianie infrastruktury kolejowej w ramach umowy dzierżawy innemu podmiotowi gospodarczemu nie pozbawia jej właściciela prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości, pod warunkiem jednak wykorzystywania infrastruktury kolejowej wyłącznie na potrzeby publicznego transportu kolejowego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 2 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 1260/12, prawomocny