Pytanie:
Czy drzewo podgryzione przez bobra jest złomem?
Odpowiedź:
Drzewo podgryzione przez bobra nie jest ani złomem, ani wywrotem. Złomem jest, zgodnie z art. 5 pkt 26d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1651) - dalej u.o.p., drzewo, którego pień uległ złamaniu, lub krzew, którego pędy uległy złamaniu w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.
Wywrotem jest, zgodnie z art. 5 pkt 26c u.o.p., drzewo lub krzew wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej, czyli drzewo wywrócone w wyniku ww. czynników wskazanych w art. 5 pkt 26d u.o.p. Podgryzienie drzewa przez bobra nie jest ani działaniem czynników naturalnych, ani katastrofą lub wypadkiem.

Na jego usunięcie nie byłoby wymagane zezwolenie, gdyby było ono usuwane w ramach akcji ratowniczej prowadzonej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Uzasadnienie:
Na etapie uchwalania zmian do u.o.p. rozważano możliwość odstąpienia od obowiązku uzyskania zezwolenia w przypadku, gdy w wyniku działania bobrów drzewo się obłamało. Zwolnienie to miało jednak dotyczyć tylko odłamanego pnia (kłody), a nie pniaka, tak aby możliwa była weryfikacja, czy rzeczywiście drzewo zostało nadgryzione przez bobra.
Ostatecznie taka regulacja nie została uchwalona. Zatem na usunięcie drzewa podgryzionego przez bobra jest potrzebne zezwolenie, chyba że jest ono usuwane w ramach prowadzonej akcji ratowniczej.