Nowelizacja wprowadzi zmiany w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie dopuszczalnych mas substancji, które mogą być odprowadzane w ściekach przemysłowych (Dz. U. Nr 180, poz. 1867).

Konieczność zmiany obowiązującego rozporządzenia wynika ze zmiany wprowadzonej na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego w zakresie najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników, w którego załączniku nr 4 ustalono zerowy próg najwyższej dopuszczalnej wartości przy wprowadzaniu do wód heksachlorobenzenu (HCB), powstałego w wyniku jego produkcji i przetwórstwa. We wszystkich krajach UE obowiązuje obecnie zakaz stosowania HCB.

HCB był powszechnie stosowany (od 1940 do końca 1970) jako środek grzybobójczy w nasionach zbóż, takich jak pszenica. W Stanach Zjednoczonych w zeszłym wieku zarejestrowano zastosowanie HCB jako pestycydu, którego użycie zostało zabronione w 1984 roku. W ZSRR HCB był używany do 1990 roku jako Hexathiuram i Hammahexane w rolnictwie, leśnictwie i do celów komunalnych. Po 1996 roku w Rosji produkty zawierające HCB wolno było używać jako pestycyd. HCB był również używany do produkcji fajerwerków, amunicji i kauczuku syntetycznego.