Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że budżet na pożyczki dla firm z unijnego programu Inteligentny Rozwój wzrośnie o 150 mln zł. Aneks do umowy zwiększający pulę środków jest już podpisany.

Jak zaznaczył resort, w ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia naboru wniosków o pożyczkę dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, złożono prawie 1000 wniosków na kwotę ponad 500 mln zł. Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (współorganizatora projektu), już w części zakończyli nabory wniosków o pożyczki.

Czytaj w LEX: Tarcza Antykryzysowa - ochrona firm i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa >

- Zainteresowanie przewyższyło dotychczasowy budżet, dlatego na wniosek BGK zdecydowaliśmy się zwiększyć go o 150 milionów złotych. Jeśli będzie taka potrzeba, nie jest to nasze ostatnie słowo – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodaje, że pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. - Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto – mówi minister.

Czytaj też: Tarcza finansowa: Pomyłka w oświadczeniu równa się zwrot pieniędzy >

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zobacz procedurę w LEX: Łączenie różnych formy pomocy – zwolnienie ze składek ZUS i pomoc ze środków FP, FGŚP  >