Czy na demontaż ściany między rozbudowaną częścią hali a starą halą, wymagane jest zgłoszenie albo pozwolenie na budowę?
Hale te stanowią technologiczną całość.


W świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) roboty budowlane - zgodnie z artykułem 28 ust. 1 powołanej ustawy - można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z art. 28 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, formułującego katalog odstępstw od wyżej wskazanej reguły, z obowiązku takiego zwolnione są m.in. roboty budowlane polegające na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych.


Należy pamiętać, że zgodnie ze słowniczkiem zamieszczonym w art. 3 Prawa budowlanego:

1) remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (art. 3 punkt 8 ustawy Prawo budowlane);

2) przebudową jest wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego (art. 3 punkt 7a ustawy Prawo budowlane).

Opisane przez autora pytania roboty budowlane mieszczą się w zakresie definicji przebudowy, nie zaś remontu (chyba, że ściana, o której mowa byłaby później odbudowana - wtedy można mówić o remoncie, choć w niektórych przypadkach również spotkać się można z różnymi ocenami), tak więc takie roboty - w nawiązaniu do tego co zostało wskazane powyżej - wykonane mogą być jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.