O rozpoczęciu projektu modernizacji systemu odpylania dąbrowskiej stalowni poinformowała we wtorek rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek.

Jak wyjaśniła, to jedno z przedsięwzięć wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), która w Polsce weszła w życie jesienią 2014 r., dając hutom cztery lata na dostosowanie ich instalacji do wymogów najlepszych dostępnych technik.

Stalownia to zakład, w którym z surówki żelaza i złomu powstaje płynna stal. Proces odbywa się w konwertorach tlenowych. Obecnie w zakładzie funkcjonuje jeden system odpylania, którym objęte są wszystkie instalacje.

Projekt przewiduje dwa systemy odpylania: wybudowanie nowej odpylni dla samych konwertorów, a także modernizację istniejącego układu, który obejmie pozostałe urządzenia. Dzięki temu przepływ gazów procesowych wyłapywanych przez urządzenia odpylające ma zwiększyć się trzykrotnie. Dodatkowo koncern ma uszczelnić wszystkie emitory w procesie konwertorowym i zamontować okapy poddachowe. W ten sposób wyeliminowana ma zostać niezorganizowana emisja pyłowa znad hali stalowni.

Jednym z etapów przygotowania projektu były symulacje komputerowe i szczegółowa analiza przepływu gazów procesowych w stalowni przeprowadzona przez specjalizującą się w tym zakresie firmę. Inżynierowie z dąbrowskiej huty odwiedzili również inne zakłady grupy, w tym huty w Gandawie i Bremie, gdzie skutecznie wdrożono podobne rozwiązania.

Koszt projektu przekroczy 100 mln zł; jego finał przewidziano na drugą połowę 2018 r. Zakończono już etap zbierania ofert. Wykonawca ma zostać wybrany przed końcem lipca br.

„To kolejny po projekcie modernizacji taśmy spiekalniczej nr 3 projekt środowiskowy, jaki uruchamiamy w naszym dąbrowskim oddziale” - powiedział dyrektor generalny i wiceprezes ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck. „Modernizacja systemu odpylania dąbrowskiej stalowni pozwoli nam dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko” - dodał.

Według wcześniejszych informacji ArcelorMittal Poland koszt modernizacji systemu odpylania taśmy spiekalniczej w Dąbrowie Górniczej to ponad 160 mln zł. Koncern szacuje, że koszty dostosowania wszystkich jego polskich zakładów do wymagań unijnej dyrektywy środowiskowej, która zacznie obowiązywać w 2018 r., wyniosą ok. 400 mln euro.

Według przedstawicieli ArcelorMittal Poland, w wyniku programu inwestycyjnego, którego wartość od 2004 r. przekroczyła ponad 5 mld zł, nastąpiła redukcja emisji CO2 o 25 proc., a pyłu o 30 proc.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.(PAP)