Czy ziemia usunięta z poboczy drogi jest odpadem? Jakie przepisy regulują składowanie takiej ziemi?
W myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.) - dalej u.o., przepisów u.o. nie stosuje się m.in. do:
mas ziemnych lub skalnych usuwanych albo przemieszczanych w związku z realizacją inwestycji, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych określają warunki i sposób ich zagospodarowania, a ich zastosowanie nie spowoduje przekroczeń wymaganych standardów jakości gleby i ziemi, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.),
mas ziemnych lub skalnych usuwanych albo przemieszczanych w związku z wydobywaniem kopalin ze złóż wraz z ich przerabianiem, jeżeli koncesja na wydobywanie kopalin ze złóż udzielona na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 z późn. zm.) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego określają warunki i sposób ich zagospodarowania,
mas ziemnych pochodzących z pogłębiania akwenów morskich w związku z utrzymywaniem infrastruktury zapewniającej dostęp do portów oraz infrastruktury portowej, a także z pogłębiania zbiorników wodnych, stawów, cieków naturalnych, kanałów i rowów w związku z utrzymywaniem i regulacją wód, stanowiących niezanieczyszczony urobek.
W pozostałych sytuacjach, zgodnie z art. 2 ust. 1 u.o., przepisy u.o. będą miały zastosowanie do postępowania z masami ziemnymi lub skalnymi, usuwanymi albo przemieszczanymi w związku z realizacją inwestycji lub prowadzeniem eksploatacji kopalin. W sytuacji, gdy ziemia, np. usunięta z poboczy, spełnia kryteria definicji odpadu, zawartej w art. 3 ust. 1 u.o., wówczas powinna zostać sklasyfikowana zgodnie rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206), najczęściej pod jednym z kodów w grupie 17 05, obejmującej odpady gleby i ziemi (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych oraz urobek z pogłębiania) i zagospodarowana zgodnie z wymaganiami u.o. W większości przypadków, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. Nr 75, poz. 527 z późn. zm.), ziemia i gleba, klasyfikowane pod kodami 17 05 04 lub 17 05 06, mogą być przekazywane osobom fizycznym do wykorzystania na własne potrzeby, np. do utwardzenia powierzchni. W zależności od klasyfikacji, odpady ziemi i gleby, przy zachowaniu warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. Nr 49, poz. 356), można również z reguły poddać procesom odzysku R14 i/lub R15 prowadzonym poza instalacjami i urządzeniami spełniającymi określone wymagania.

Anna Nieć