Odpowiedź:
Jeśli wymiana zniszczonych rynien ma na celu utrzymanie obiektu głównego w dobrym stanie technicznym – obecnie rynny ze względu na upływ czasu i działanie warunków atmosferycznych nie spełniają swoich funkcji – przeciekają, ich konstrukcja została naruszona – będziemy mieli do czynienia z bieżącą konserwacją, jeśli zaś wymiana rynien ma na celu przede wszystkim odtworzenie stanu pierwotnego – np. pierwotnie budynek posiadał innego rodzaju rynny, w innych miejscach – do czynienia będziemy mieli z remontem.

Uzasadnienie:
Zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud., przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Analiza definicji ustawowej sprowadza się do stwierdzenia, że:
1) Aby można było mówić o remoncie obiekt remontowany musi fizycznie istnieć;
2) Prace mają polegać na odtworzeniu stanu poprzedniego;
3) Prace nie mogą doprowadzić do zniszczenia remontowanej substancji i ponownego odtworzenia (wtedy będzie to odbudowa);
4) Prace nie mogą polegać na bieżącej konserwacji, która z kolei polega wykonaniu prac niezbędnych do utrzymania substancji budowlanej w odpowiednim stanie technicznym i użytkowym. W ten sposób definicję konserwacji rozumie także judykatura, np. NSA w wyroku z dnia 5 kwietnia 2006 r., sygn. akt. II OSK 704/05 stwierdził wprost: bieżąca konserwacją w rozumieniu art. 3 pkt 8 pr. bud. jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót niepolegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu jego utrzymanie w dobrym stanie, zabezpieczenie przed szybkim zużyciem albo zniszczeniem”. Ponadto należy podkreślić pogląd M. Janiszewskiej-Michalskiej, że o ile przy remoncie dochodzi do odtworzenia zniszczonej struktury obiektu budowlanego, o tyle przy bieżącej konserwacji struktura obiektu budowlanego ulega odnowieniu, odświeżeniu.

Wykonanie konserwacji nie wiąże się z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, ani dokonaniem zgłoszenia. W kwestii remontu zaś istnieją trzy procedury:
1. Remont obiektów budowlanych nie wiąże się z koniecznością dokonania zgłoszenia tylko wtedy, gdy budowa tych obiektów nie wymaga pozwolenia na budowę (np. remont wolnostojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wymaga zgłoszenia, bo sama budowa tego obiektu nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę);
2. Remont obiektów budowlanych wiąże się z koniecznością dokonania zgłoszenia, jeśli na budowę tych obiektów konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę (np. remont budynku wielorodzinnego będzie mógł się odbyć na podstawie zgłoszenia, bo budowa budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę);
3. Roboty budowlane (w tym remont) wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków wymagają pozwolenia na budowę a roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymagają dokonania zgłoszenia.

Marta Mackiewicz, autorka współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 29.11.2016 r.
 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami