Został zatwierdzony projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych do celów przeciwpożarowych. Otwór zaprojektowano do głębokości 35 m p.p.t. Jeżeli w wyniku robót geologicznych zostanie odwiercony otwór do głębokości mniejszej niż 30 m, to czy w takim przypadku należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego?
Jaki rodzaj korzystania jest w takim przypadku?
Pobór wody do celów przeciwpożarowych nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z 33 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod.


Odpowiedź:
Pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych jest wymagane przepisem art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod. Z obowiązku tego przepis art. 124 pkt 5 pr. wod. zwalnia urządzenia wodne do poboru wód podziemnych z ujęć o głębokości do 30 m, ale dotyczy to wyłącznie tych ujęć, które służą do zwykłego korzystania z wód. Wprawdzie z pytania nie wynika, na czym ma polegać to korzystanie do celów przeciwpożarowych, ale trudno je uznać za zwykłe korzystanie, zdefiniowane w art. 36 ust.2 pr. wod., zatem będzie to korzystanie szczególne. Niezależnie zatem od głębokości odwiertu, pozwolenie wodnoprawne na wykonanie ujęcia jest wymagane.
W odniesieniu do art. 33 ust. 1 pr. wod. wypada wyjaśnić, że w celu zwalczania poważnych awarii, klęsk żywiołowych, pożarów lub innych miejscowych zagrożeń, a także zapobieżenia poważnemu niebezpieczeństwu grożącemu życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu znacznej wartości, którego w inny sposób nie można uniknąć, przepis ten pozwala na korzystanie z każdej wody, ale odnosi się to do korzystania z wody w czasie trwania akcji ratowniczej i na takie korzystanie pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane. Jeżeli jednak cel przeciwpożarowy ma polegać np. na napełnianiu zbiorników przeciwpożarowych, to na taki rodzaj korzystania z wód pozwolenie wodnoprawne jest wymagane.