Pytanie
W jaki sposób pracodawca powinien postąpić w poniższych przypadkach dotyczących zaświadczeń z badań profilaktycznych i wskazań lekarzy profilaktyków:
1. "wskazana praca w obuwiu własnym" - jeżeli na stanowisku pracy wymagane jest obuwie bezpieczne z podnoskiem, czy pracodawca może dopuścić do pracy pracownika w obuwiu własnym np. adidasach, tenisówkach czy klapkach, mimo że zdaniem lekarza ze względów np. ortopedycznych podwładny powinien pracować właśnie w butach "bezpiecznych"?
Kto poniesie odpowiedzialność za wypadek w pracy - uraz nogi w momencie, gdy pracownik nie miał założonych butów bezpiecznych?
Czy pracownik może sam sobie kupić obuwie z podnoskiem, jego zdaniem odpowiednie (kosztujące 2 więcej niż wydawane w zakładzie) i przynieść do zakładu pracy fakturę?
2. "praca w obuwiu wygodnym, dostosowanym do stopy" - pracodawca na tym stanowisku zapewnia pracownikom obuwie profilaktyczne, odpowiednie do pracy stojącej, ze znakiem zielonego krzyża, dokumentacją. Lekarz zasugerował pracownicy, że sama może sobie dobrać obuwie w sklepie i przynieść do zakładu rachunek. Pracownik nie jest w stanie ocenić, czy but posiada znak CE, deklarację zgodności, odpowiednie parametry, a PIP wymaga dokumentów w języku polskim, dowodów doboru odpowiedniego asortymentu dla wszystkich środków ochrony indywidualnej.