Odpowiedź:
Komunalne osady ściekowe będą mogły być składowane na składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, jeżeli spełniać będą kryteria określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1277) - dalej r.k.d.o.s. Jeśli kryteriów tych spełniać nie będą, to ich składowanie będzie niedopuszczalne. Natomiast zakładowe osady ściekowe kryteriów z załącznika 4 do r.k.d.o.s. spełniać nie muszą i - jak dotychczas - będą mogły być składowane.

Uzasadnienie:
Co do zasady, od dnia 1 stycznia 2013 r. na składowisku odpadów nie mogą być składowane selektywnie zebrane odpady biodegradowalne, niezależnie od źródła wytworzenia, także wtedy, gdy spełniają kryteria składowania ich na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Wynika to wprost z art. 122 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21). A contrario, odpady biodegradowalne zebrane nieselektywnie mogą być składowane, pod warunkiem że spełniają wymagania r.k.d.o.s.

Komunalne osady ściekowe, aby mogły być składowane, muszą spełniać wymagania załącznika nr 4 do r.k.d.o.s. (i oczywiście nie mogą być selektywnie zbierane, bo to wyklucza możliwość składowania ich na składowisku). Prawdopodobnym skutkiem wejścia w życie restrykcyjnych postanowień załącznika nr 4 do r.k.d.o.s. będzie eliminacja unieszkodliwiania komunalnych osadów ściekowych przez składowanie (ale zakazu nie będzie, o ile będą one spełniały wymagania tego załącznika).
Jednocześnie nie przewiduje się kolejnych zmian w terminie wejścia w życie załącznika nr 4 do r.k.d.o.s. Oznacza to, że muszą być one zagospodarowane w inny sposób, np. poprzez termiczne przekształcenie, zastosowanie przyrodnicze czy kompostowanie.