Odpowiedź:
Zdaniem autorki odpowiedzi możliwa jest budowa budynku gospodarczego na dwóch działkach (przechodzącego przez granicę działek) należących do jednego właściciela, jeśli dokonamy wykładni funkcjonalnej i systemowej przepisu § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu może jednak doprowadzić organy administracji architektoniczno-budowlanej do wniosków przeciwnych.

Uzasadnienie:
Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud., w przepisie art. 29 ust. 1 pr. bud. przewiduje zwolnienia od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. budynków gospodarczych, jeżeli spełnione są określone warunki wynikające z pkt 1 albo z pkt 2 albo też z pkt 13 tego przepisu. Kwestie dotyczące usytuowania tych obiektów budowlanych na działkach reguluje natomiast rozporządzenie. W szczególności postanowienie § 12 r.w.t. określa odległości od granicy działki sąsiedniej, jakie powinny być zachowane przy wznoszeniu budynku.

W przepisach prawa brak definicji „działki sąsiedniej”. Wykładnia literalna przedmiotowego przepisu prowadzi do wniosku, iż budowa budynku gospodarczego „okrakiem” na dwóch działkach nie byłaby zgodna z przepisami rozporządzenia, a zatem byłaby niedopuszczalna. Nie można wykluczyć, iż organy administracji architektoniczno-budowlanej w taki też sposób podejdą do rozstrzygnięcia zagadnienia. Zdaniem autorki odpowiedzi w tym przypadku nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do wykładni literalnej, ale należy wziąć pod uwagę również wykładnię celowościową i systemową przepisu § 12 r.w.t., a więc cel i sens stosowania tego przepisu. Istotą stosowania przepisu § 12 r.w.t. jest ochrona interesów właścicieli nieruchomości sąsiednich. Gdy inwestor jest właścicielem obu graniczących ze sobą działek budowlanych, nie można mówić o tym, iż usytuowanie budynku przechodzącego przez granicę obu tych działek będzie zagrażało lub naruszało prawa właściciela działki sąsiedniej. Proponowana wykładnia uwzględnia zatem interes właścicieli nieruchomości sąsiednich – nieruchomości stanowiących własność innych osób, i jednocześnie umożliwia wykonywanie przysługującego inwestorowi prawa własności zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.

Sylwia Stępień, autorka współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 4.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów