Odpowiedź:
Taras stanowiący część budynku powinien być traktowany jako jego element, a więc będą się do niego odnosić przepisy dotyczące sytuowania budynków.

Uzasadnienie:
Odległości sytuowania budynków w zależności od rodzajów budynku i dla budynku PM maksymalnej gęstości obciążenia ogniowego strefy pożarowej PM Q w MJ/m2 zostały określone w § 271 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t.

Dodatkowo, zgodnie z § 271 ust. 2 r.w.t., jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50%, a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków – o 100%.

Bezpośrednio do lasów odnosi się § 271 ust. 8 r.w.t. stanowiąc, że najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.

Oznacza to, że jeśli przykładowo projektowany budynek PM posiada maksymalną gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej PM Q ≤ 1.000 MJ/m2 to jego odległość od granicy lasu powinna wynosi 8 m + 50% 8 m = 12 m.

W przedmiotowej sprawie problematyczna może być także kwestia określenia granicy lasu. Poglądy w tym zakresie są rozbieżne – według jednej z koncepcji granica lasu to granica działki leśnej, natomiast według drugiej granica lasu to faktyczna granica drzew. Aby nie narazić się na zarzut niezachowania odpowiednich odległości wskazanych w § 271 r.w.t. należy zatem ocenić stan faktyczny.

Oznacza to, że bezpiecznie będzie zachować odpowiednią odległość od granicy działki leśnej, a jeśli las wykracza poza granicę tej działki to odległość powinna być zostać zachowana od granicy drzew.

Należy podkreślić, że przywołane przepisy odnoszą się do sytuowania budynków, czyli wszystkich ich elementów. Gdyby ustawodawca miał inny zamiar wskazałby to wprost w przepisach.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów