Odpowiedź:
Kara wymierzana przedsiębiorcy opróżniającemu zbiorniki bezodpływowe za przekazane po terminie sprawozdanie, o którym mowa w art. 9o u.u.c.p.g., nakładana jest za każdy dzień tego spóźnienia, niezależnie od tego, czy jest dzień roboczy, czy dzień wolny od pracy.

Uzasadnienie:
Terminy składania sprawozdań z przedsiębiorców opróżniających zbiorniki bezodpływowe określone w art. 9o u.u.c.p.g. (podobnie jak np. terminy składania sprawozdań przedsiębiorców odbierających odpady komunalne, o których mowa w art. 9n u.u.c.p.g., czy przedsiębiorców prowadzących PSZOK określone w art. 9na u.u.c.p.g. mają charakter materialnoprawny a nie procesowy.

Oznacza to, że do terminów określonych w art. 9o u.u.c.p.g. (a także art. 9n ust. 2 u.u.c.p.g., czy 9na u.u.c.p.g.) nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 23) – dalej k.p.a., przede wszystkim art. 57 § 4 i § 5 k.p.a. Należy to interpretować w następujący sposób: jeżeli ostatni dzień miesiąca przypadającego po danym półroczu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, nie ma zastosowania zasada, że za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 54 § 4 k.p.a.).

Sprawozdanie złożone np. w poniedziałek, gdy termin złożenia sprawozdania upływa w sobotę, będzie sprawozdaniem spóźnionym. Termin nie zostanie zachowany także wtedy, gdy przedsiębiorca wyśle sprawozdanie przed upływem wymaganego terminu w formie dokumentu elektronicznego (sprawozdania wymagają formy pisemnej) albo nada sprawozdanie przed upływem ww. terminów w polskiej placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1529), jeżeli dotrze ono do wójta (burmistrza lub prezydenta) miasta w formie pisemnej po upływie tego terminu (art. 57 § 5 k.p.a.).

Zatem, za każdy dzień takiego spóźnienia przedsiębiorca będzie musiał zapłacić karę w wysokości 100 zł. Przedsiębiorca, który nie chce uchybić obowiązkowi złożenia sprawozdania w wymaganym terminie, musi je wysłać pocztą na tyle wcześnie, a w przypadku dostarczania sprawozdania osobiście najpóźniej ostatniego dnia przed upływem wskazanego w u.u.c.p.g. terminu, aby miało ono szansę dotrzeć na czas do organu administracji albo dostarczyć je osobiście do urzędu.