Pytanie:
Inwestor zamierza wybudować wiatę przystankową w pasie drogi krajowej w miejscu istniejącego przystanku. Z uwagi na zbyt mało miejsca, wiata może być jedynie usytuowana tylną ścianą bezpośrednio przy ogrodzeniu nieruchomości przyległej. Budowa wiaty stosownie do zapisów art. 29-30 ustawy Prawo budowlane może być realizowana na podstawie zgłoszenia.

Czy w takim wypadku inwestor winien załączyć do zgłoszenia zgodę właściciela ogrodzenia?
Jeżeli tak, to na jakiej podstawie i czy takie usytuowanie wiaty wymaga zgodę na odstępstwo od warunków technicznych?

Odpowiedź:
Budowa wiaty nie wymaga uzyskania zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości. Przepis § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t., nie ma zastosowania do wiat.

Uzasadnienie:
Przyjmuje się, że wiata zaliczana jest do kategorii budowli, o których mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud. - zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 lutego 2008 r., II SA/Ol 1123/07, LEX 347891. W związku z powyższym, do sytuowania wiaty w ogóle nie znajdują zastosowania odległości określone w § 12 r.w.t., które dotyczą sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną - zob. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 września 2010 r., II SA/Gd 388/10, LEX nr 752483.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Tylko na marginesie należy zasygnalizować, że sytuując wiatę na działce budowlanej pod uwagę należy brać regulacje zawarte również w innych przepisach, między innymi w § 13 i § 60 r.w.t. (dotyczących przesłaniania i nasłonecznienia).