Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

PYTANIE:
Czy inwestycja, polegająca na budowie stawu o powierzchni 1 ha, w istniejącej zabudowie zagrodowej, rozbudowywanej o dwa budynki gospodarcze, jeden budynek mieszkalny oraz przedmiotowy staw o powierzchni ok. 1 ha, wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

ODPOWIEDŹ:
W mojej ocenie planowana inwestycja nie jest przedsięwzięciem, jeżeli nie wyczerpuje kryteriów § 3 ust. 1 pkt 88 lit. e rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) – dalej r.p.z.o.ś., chyba że przedmiotowy staw miałby głębokość większą niż 3 m (§ 3 ust. 1 pkt 88 lit. f r.p.z.o.ś.). W myśl § 3 ust. 1 pkt 88 lit. e r.p.z.o.ś., przedmiotowy staw byłby przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (wymagającym uzyskania decyzji środowiskowej), jeżeli jego głębokość przekraczałaby 3 m lub jeżeli byłby realizowany na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu, obszaru Natura 2000, użytku ekologicznego, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a także w otulinie parku narodowego, rezerwatu przyrody lub parku krajobrazowego.
Zabudowa zagrodowa nie zmienia przeznaczenia gruntów rolnych. Grunty orne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 88 lit. e r.p.z.o.ś., należy rozumień jako grunty rolne. Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 909), grunty pod stawami to grunty rolne.


Kiedy budowa stawu wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?

W przypadku budowy stawów zostały wprowadzone dwie grupy kryteriów, których spełnienie skutkuje koniecznością uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach:

  1. jeśli głębokość stawu, choć na niewielkiej powierzchni, osiągnie lub przekroczy 3 m;
  2. jeśli głębokość stawu nie przekroczy 3 m, ale jego powierzchnia wyniesie co najmniej 0,5 ha i usytuowany będzie w granicach form ochrony przyrody lub ich otulin oraz będzie wybudowany na dotychczasowych użytkach gruntowych innych niż orne.

Jeżeli którykolwiek z ww. warunków nie zaistnieje, to nie zaistnieją również podstawy do żądania uzyskania decyzji środowiskowej, bowiem przedmiotowy staw nie będzie przedsięwzięciem potencjalnie znacząco oddziałującym na środowisko. Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na jego budowę nie będzie zatem konieczne dołączenie decyzji środowiskowej.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.