Pytanie:
Czy budowa lukarny wymaga decyzji o warunkach zabudowy?

Odpowiedź:

Lukarna (znana również jako gibel) jest to małe okienko wystające pionowo z płaszczyzny dachu okryte własnym daszkiem, którego celem jest doświetlenie poddasza.

Zgodnie z treścią art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647 z późn. zm.) – dalej u.p.z.p. zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86 u.p.z.p., wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Odpowiednio stosować należy Przepis art. 50 ust. 2 u.p.z.p. który stanowi, iż nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (w tym przypadku decyzji o warunkach zabudowy) roboty budowlane:

1) polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, albo
2) niewymagające pozwolenia na budowę.

Budowa lukarny stanowi niewątpliwie przebudowę obiektu budowlanego, która nie łączy się ze zmianą sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego.

Zastrzeżenia można mieć natomiast do kwestii zmiany formy architektonicznej obiektu. Wydaje się, że lukarna zmienia formę architektoniczną dachu, a tym samym uznać należy, że przebudowa dachu w ten właśnie sposób powinna mimo wszystko się łączyć z koniecznością uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami