Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Czy organ może przyjąć zgłoszenie budynku gospodarczego, altany, wiaty na użytku RIII w świetle art. 7 ust. 1, art. 7 ust. 2 pkt 1, mając na uwadze art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205) - dalej u.o.g.r.l. przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1) u.o.g.r.l. przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III - wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Zgodnie natomiast z treścią art. 2 ust. 1 u.o.g.r.l. gruntami rolnymi są m.in. użytki rolne.

Zmiana przeznaczenia terenu

Wykonywanie robót budowlanych, chociażby w zakresie inwestycji, które nie wymagają w świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej pr. bud. uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i realizowane mogą być na podstawie zgłoszenia, nie jest możliwe bez wyłączenia danej nieruchomości lub jej części z produkcji rolnej. Wykonanie budynku gospodarczego, altany czy wiaty na działce o przeznaczeniu rolnym będzie zatem wymagać zmiany jej przeznaczenia na cele nierolne czyli jej formalnego wyłączenia z produkcji rolnej.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .