Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Nie ma gdzie korzystać z bonu

W nawiązaniu do sytuacji w branży turystycznej wiceminister stwierdził, że "nie jest on panaceum, które miało uratować branżę turystyczną". - Bon miał wspierać i wspiera branżę turystyczną, oczywiście przez to, że od wielu miesięcy miejsca noclegowe są zamknięte, korzystanie z tych bonów jest znacznie mniejsze niż się spodziewaliśmy, ale w tym zakresie pracujemy na rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu - powiedział.

I przypomniał, że na mocy rozporządzenia rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 31 stycznia 2021 r. hotele, stoki narciarskie, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko "na wynos".

Czytaj: ZUS: Ponad milion przyznanych bonów turystycznych>>

Bon turystyczny działa od 1 sierpnia ubiegłego roku i jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Z danych ZUS podanych na początku października wynikało, że przyznano w tym czasie ponad milion bonów turystycznych na kwotę około 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła prawie 300 tys. Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował przeszło 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Tyle pieniędzy już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

Z analiz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących płatności dokonanych do tej pory wynika, że rodzice najczęściej płacą bonami za imprezy turystyczne, a dopiero na drugim miejscu są usługi hotelarskie.